Przypomnijmy, iż 20 grudnia ub. roku Sejm przyjął uchwałę, której celem jest przywrócenie ładu w Krajowej Radzie Sądownictwa. To apel o zawieszenie działalności członków obecnej KRS i wezwanie do działań prezydenta. Wskazano w niej, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 roku w sprawie wyboru sędziów-członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem konstytucji.
Po podjęciu uchwały przez Sejm minister Adam Bodnar zapowiedział "zamrożenie Krajowej Rady Sądownictwa" poprzez wstrzymanie ogłoszeń o nowych konkursach na stanowiska sędziowskie. - Poprzez wstrzymanie (tych ogłoszeń - red.) w pewnym sensie powoduję, że nie pogłębia się stan niekonstytucyjności. Czyli, że nie są przeprowadzane kolejne konkursy i kolejne osoby nie są powoływane przez wadliwie działającą Krajową Radę Sądownictwa — mówił szef MS.
Bodnar zapowiedział jednocześnie projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W piątek przedstawiono jego szczegóły.
Krajowa Rada Sądownictwa jest konstytucyjnym organem, stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, którego głównym zadaniem jest opiniowanie oraz przedstawianie Prezydentowi kandydatów do powołania na stanowiska sędziów.
Nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa — najważniejsze założenia
Przede wszystkim członkowie-sędziowie KRS nie będą już wybierani przez Sejm. 15 sędziów (z 25 członków Rady) wybiorą w wyborach bezpośrednich i tajnych sędziowie w kraju.