Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyły się uroczyste obchody stulecia powstania Najwyższego Trybunału Administracyjnego (NTA). Rocznica utworzonego w 1922 r. pierwszego w dziejach niepodległej Polski sądu administracyjnego stała się okazją do uczczenia przedwojennej instytucji, ale i podkreślenia jego wpływu na obecne sądownictwo administracyjne i jego rolę w demokratycznym państwie.
We wtorkowej uroczystości – oprócz przedstawicieli sądownictwa administracyjnego – udział wzięli liczni goście. Obecny był m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska, prezes NIK Marian Banaś oraz rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, przedstawiciele innych polskich władz, instytucji oraz środowisk prawniczych, a także instytucji unijnych, w tym Trybunału Sprawiedliwości UE. Wśród gości znaleźli się także prezesi oraz przedstawiciele najwyższych sądów administracyjnych oraz rad stanu państw unijnych, m.in. Belgii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Litwy, Luksemburga, Niemiec. W uroczystości udział wziął też prezes Kasacyjnego Sądu Administracyjnego w Sądzie Najwyższym Ukrainy.
– Wyzwania, przed którymi stoi obecnie sądownictwo administracyjne, są podobne do tych, z którymi zmagał się NTA – podkreślił prezes NSA Jacek Chlebny.
A należą do nich przede wszystkim zapewnienie realnej ochrony prawnej tym, który się o nią ubiegają, sprawnego i rzetelnego postępowania sądowego oraz zgodnego z prawem aparatu państwa.
Prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe sędziom NSA w stanie spoczynku i zasłużonym pracownikom sądownictwa administracyjnego w Polsce.