Do tej pory jego dzieło gościło w Polsce tylko raz, w 2017 roku, przy okazji wystawy „Krew. Łączy i dzieli” w warszawskim Polin. Pokazywana wówczas rzeźba o połyskującej powierzchni „Blood Cinema”, łączyła czerwień z geometrią koła.
W tym roku wystawy Kapoora można było oglądać na dobiegającym końca Biennale w Wenecji – w dwóch lokalizacjach: Galerii dell’Accademia i Palazzo Manfrin.
Anish Kapoor (ur. 1954) jest urodzonym w Bombaju, synem Hindusa i Żydówki. Mieszka i pracuje w Londynie. Jego międzynarodowe sukcesy rozpoczęły się z początkiem lat 90., gdy reprezentując Wielką Brytanię na 44. Biennale w Wenecji otrzymał wyróżnienie Premio Duemila (dla artysty poniżej 35. roku życia), a niedługo potem został laureatem prestiżowej brytyjskiej Nagrody Turnera.
Kapoor tworzy obiekty abstrakcyjne, także instalacje. Można oglądać je nie tylko na wystawach, ale także w przestrzeniach publicznych – tak jak jedną jego z najbardziej znanych prac – „Cloud Gate” (2006) imponującą koncepcję i wykonaniem. Pokryta płytkami ze stali nierdzewnej, ważąca sto ton rzeźba o opływowych kształtach (10 × 20 × 13 m), odbija niebo w Chicago, w którym została usytuowana.
Czytaj więcej
40 prac słynnego Brytyjczyka Tony'ego Cragga można zobaczyć w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.