Barokowy Pałac Rzeczypospolitej wybudowano w latach 1688–1699 wg projektu Tylmana z Gameren na zamówienie Jana Dobrogosta Krasińskiego. Ma wspaniałą fasadę, z którą mogą konkurować jedynie pałace włoskie. Podczas II wojny światowej został niemal całkowicie zniszczony. Odbudowano go w latach 1948–1961 i przekazano Bibliotece Narodowej na jej najcenniejsze zbiory. Od tego czasu nie przechodził remontu.
Jego trzyetapowa kompleksowa modernizacja zaczęła się w 2014 roku. Obecnie zakończony został jej trzeci etap. Przeprowadzono ją dzięki środkom z MKiDN i środkom norweskim. Koszt wyniósł 30 mln zł.
Stała wystawa z najwspanialszymi obiektami Biblioteki Narodowej
Pałac ma odnowione elewacje, rzeźby zwieńczające tympanon oraz płaskorzeźby, wymienioną instalację oświetleniową, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji; nowy system iluminacji budynku. Jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. I wyposażony został w nowoczesny sprzęt multimedialny, m.in. w ekrany w arkadach od strony placu Krasińskich, na których prezentowane są zbiory Biblioteki Narodowej. Liczą one 10,5 mln obiektów, a samych rękopisów jest ponad 30 tys. Zasoby te stale rosną.
W odnowionych wnętrzach od 31 maja można będzie oglądać stałą wystawę z najwspanialszymi obiektami.