Chociaż Wielka Brytania pożegnała najdłużej panującą w historii monarchinię, nic nie wskazuje, by miała rozstać się też ze swoim scementowanym wiekami tradycji ustrojem i prawodawstwem.
Jest to system unikatowy w skali europejskiej, bez wątpienia stanowiący znaczną część dziedzictwa narodowego i kulturowego Wielkiej Brytanii. Charakterystyczny, oparty na prawie precedensowym common law, funkcjonuje w prawie wszystkich państwach anglosaskich. Aż trudno uwierzyć, że tak powszechny system zdołał efektywnie przetrwać, gdy nie jest oparty na żadnej jednolitej ustawie zasadniczej. Jako prawo konstytucyjne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej występuje jedynie zbiór ustaw pochodzących z różnych okresów historycznych, zebranych i opublikowanych jako „Podstawowe ustawy ustrojowe Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”.
Czytaj więcej
Porównanie króla Szwecji do saudyjskiego władcy uznano za kontrowersyjne.
Pomniki prawa
Pierwszym, wymienionym w tym dostojnym pakiecie jest dokument pochodzący… z XIII wieku! Wielka Karta Wolności i Swobód, znana jako Magna Carta Libertatum, została wydana w 1215 r. przez króla Jana bez Ziemi. Jej główną rolą było zapewnienie możnowładcom oraz duchowieństwu licznych przywilejów oraz ograniczenie władzy królewskiej. Średniowieczny tekst rozpoczynał się pompatycznym zwrotem: „Po pierwsze, przyznaliśmy wobec Boga, a poprzez tę naszą kartę potwierdziliśmy, w imieniu naszym i naszych następców po wsze czasy, że kościół Anglii jest wolny, a jego wszystkie prawa i wolności są nienaruszalne. Przyznaliśmy także i daliśmy wszystkim wolnym ludziom naszego królestwa, po wsze czasy w imieniu naszym i naszych następców, te wolności podpisane, aby dysponowali oni nimi oni i ich następcy wobec nas i naszych następców po wsze czasy”. Musieli sobie mocno Anglicy wziąć go do serca, gdyż do tej pory ten dokument stanowi fundament tak hołubionych przez nich podstawowych ustaw ustrojowych.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to dokument kluczowy nie tylko w historii brytyjskiej, ale też w całej historii prawodawstwa. Zaliczana do tak zwanych pomników prawa, Magna Carta po raz pierwszy w średniowiecznej epoce poświadczyła, że co prawda król jest pomazańcem bożym, ale posiada on nie tylko same przywileje i prawa. Ciążą na nim również obowiązki względem poddanych. Z kolei ludowi przyznała prawo do upominania się u władcy o respektowanie swoich praw. Obecnie ten historyczny akt prawny jest przechowywany w Katedrze w Salisbury.