W młodym zespole internetowego sklepu z modą pojawia się 70-letni emeryt, uczestnik programu praktyk dla seniorów. Początkowo przyjęty z rezerwą z czasem staje się wsparciem dla szefowej i dla swoich młodych współpracowników.
Ta historia nie jest jednak przykładem z życia, tylko streszczeniem fabuły nowej amerykańskiej komedii „Praktykant". Film, gdzie w rolę 70-letniego stażysty wciela się Robert de Niro, jest kolejnym przykładem na to, że Hollywood wychwytuje ważne tematy HR. Jak np. komediodramat „W Chmurach" nakręcony w 2009 r., gdy firmy w USA masowo cięły zatrudnienie. George Clooney wcielił się tam w podróżującego po kraju eksperta od zwolnień pracowników.
Młody zespół 40+
Teraz, gdy według raportu firmy rekrutacyjnej Hays w USA rośnie tzw. luka kompetencyjna (czyli niedobór odpowiednich pracowników), „Praktykant" zwraca firmom uwagę na korzyści ze wspólnej pracy ludzi z różnych pokoleń. W Polsce na razie robią to kolejne raporty ekspertów i firm doradczych, które podkreślają, że przy obecnym tempie starzenia się społeczeństwa, gdy do 2025 roku o 2,7 mln spadnie liczba osób w wieku produkcyjnym (15–59 lat), pracodawcy będą zmuszeni w większym stopniu sięgać po starszych pracowników.
– Nawet jeśli Polki zaczęłyby rodzić znacznie więcej dzieci, to i tak nie wpłynie to na strukturę wiekową pracowników przez najbliższe 20 lat – przypomina Stanisław Wojnicki, doświadczony menedżer HR, ekspert od zarządzania współpracą pokoleń i autor wydanego niedawno poradnika „Różne pokolenia, jedna organizacja". Jak dodaje, wiele polskich firm nawet nie wie, jaka jest ich struktura wiekowa – nie przywiązują do tego wagi.
W rezultacie zarząd jest przekonany, że kieruje „młodym dynamicznym zespołem", podczas gdy średnia wieku przekracza tam 40 lat. Wojnicki zaznacza, że nie wystarczy sama wiedza – potrzebne są działania, które pozwolą wykorzystać potencjał dojrzałych pracowników. Polscy pracodawcy takie działania podejmują na razie rzadko. Najczęściej robią to spółki międzynarodowych korporacji w ramach globalnych programów zarządzania różnorodnością (czyli diversity).