Czterodniowy tydzień pracy: Ruszył eksperyment z udziałem ponad 1000 pracowników

4 listopada w Wielkiej Brytanii ruszyła druga edycja pilotażowego programu czterodniowego tygodnia pracy. Bierze w niej udział 17 firm, a w nich ponad 1000 pracowników. Projekt wspierają brytyjscy naukowcy.

Publikacja: 05.11.2024 11:32

W Wielkiej Brytanii kolejne firmy przystąpiły do eksperymentu związanego z czterodniowym tygodniem p

W Wielkiej Brytanii kolejne firmy przystąpiły do eksperymentu związanego z czterodniowym tygodniem pracy

Foto: Adobe Stock

O drugiej edycji programu informuje brytyjski serwis Independent. Kampania 4 Day Week ma zbadać skutki wynikające z wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.

Kolejne brytyjskie firmy przystąpiły do eksperymentu z czterodniowym tygodniem pracy

Obecna edycja programu, która stanowi drugą fazę kampanii 4 Day Week, ma potrwać sześć miesięcy. Bierze w niej udział 17 firm i ponad 1000 pracowników. Wśród firm znalazło się m.in. Brytyjskie Towarzystwo Immunologiczne (British Society for Immunology, BSI) oraz Crate Brewery – browar z siedzibą w Hackney, wschodniej dzielnicy Londynu. Badania wspierają naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, Instytutu Autonomii oraz Boston College.

Kampania 4 Day Week zakłada, że pracownicy pracują cztery dni w tygodniu i otrzymują za to pełne wynagrodzenie. W trakcie eksperymentu gromadzone będą dane na temat morale pracowników, poziomu produktywności oraz wskaźników wypalenia zawodowego.

Projekt ma za zadanie sprawdzić, czy krótszy tydzień pracy jest w stanie zwiększyć produktywność. Jego wyniki zostaną przedstawione brytyjskiemu rządowi latem przyszłego roku.

Sukces pierwszej edycji kampanii 4 Day Week

Pierwszy tego typu eksperyment przeprowadzono w Wielkiej Brytanii w 2022 roku. Wzięło w nim udział 61 firm, z których 56 – jak podaje Independent – zdecydowało się na stałe wprowadzić skrócony czas pracy. Ich przedstawiciele stwierdzili, że w wyniku eksperymentu zauważono poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, redukcję stresu oraz brak znaczącego spadku wydajności.

Obecnie około 200 brytyjskich firm otrzymało akredytację w ramach kampanii 4 Day Week na przyjęcie tego modelu pracy na stałe.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy szybciej niż myślisz

Czterodniowy tydzień pracy: Przychylne reakcje rządu i pracodawców w Wielkiej Brytanii

Jak informuje Independent, poprzedni konserwatywny brytyjski rząd skrytykował plany wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Obecnie rządząca Partia Pracy okazała się bardziej przychylna projektowi. Zdaniem wicepremier Angeli Rayner, elastyczna organizacja pracy nie stanowi zagrożenia dla stabilności gospodarczej. Mimo to już w sierpniu rząd potwierdził, że nie planuje wprowadzać obowiązku czterodniowego tygodnia pracy.

Cytowany przez Independent Joe Ryle, dyrektor kampanii 4 Day Week stwierdził, że czterodniowy tydzień pracy daje ludziom większą swobodę. Mogą żyć szczęśliwiej i pełniej.

Z kolei Georgia Pearson, menedżer ds. kadr w Crate Brewery uważa, że projekt jest przełomowy dla branży hotelarsko-gastronomicznej. Dzięki przystąpieniu do niego jej firma wyprzedziła konkurencję i stała się bardziej atrakcyjna dla pracowników. Ci ostatni są bardziej zadowoleni z pracy i nie myślą o jej zmianie.

Czytaj więcej

To wcale nie starsi pracownicy częściej idą „na chorobowe”

Podobnego zdania jest Doug Brown, dyrektor generalny BSI. Jego zdaniem czterodniowy tydzień pracy pozytywnie wpływa na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. Jednocześnie firma staje się bardziej atrakcyjnym pracodawcą. Brown podkreślił jednak znaczenie utrzymania wysokiej jakości usług w okresie przejściowym.

Czterodniowy tydzień pracy do 2030 roku?

Według badań przeprowadzonych przez Survation – na które powołuje się Independent – około 58 proc. społeczeństwa twierdzi, że do 2030 roku trzydniowy weekend będzie „normalnym sposobem pracy". Jedynie 22 proc. jest przeciwnego zdania.

Z kolei badanie przeprowadzone latem ubiegłego roku wykazało, że około 6 proc. pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii już teraz pracuje cztery dni w tygodniu. To oznacza, że trzydniowym weekendem cieszy się nawet 1,5 miliona pracowników.

O drugiej edycji programu informuje brytyjski serwis Independent. Kampania 4 Day Week ma zbadać skutki wynikające z wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.

Kolejne brytyjskie firmy przystąpiły do eksperymentu z czterodniowym tygodniem pracy

Pozostało 95% artykułu
Społeczeństwo
„Przełomowa" decyzja IKEI to efekt tego raportu? Historycy wskazali jeszcze inne niemieckie firmy
Rynek pracy
Pomimo szturmu na oferty pracy firmom wciąż trudno o talenty
Rynek pracy
Brakuje pracowników w Królewcu. Rosja sięga po Hindusów
Rynek pracy
Jakich pracowników potrzebują firmy w Polsce
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rynek pracy
Płace rosną, ale kosztem miejsc pracy