Najważniejsze jest atrakcyjne wynagrodzenie i benefity, ale Polacy zwracają też uwagę na przyjazną atmosferę w pracy, stabilność zatrudnienia i możliwość rozwoju kariery. Te czynniki w największym stopniu decydują o atrakcyjności pracodawców, która przekłada się również na atrakcyjność zawodową całych sektorów – jak dowodzą udostępnione „Rzeczpospolitej” dane z ogłoszonego w poniedziałek badania Randstad Employer Brand Research, którym agencja zatrudnienia Randstad objęła w Polsce reprezentatywną grupę prawie 6,8 tys. zdolnych do pracy Polaków w wieku 18–64 lat.
Na czele tegorocznego rankingu sektorów, które są postrzegane przez Polaków jako najbardziej atrakcyjne miejsca pracy, znalazła się w tym roku wskazana przez 51 proc. badanych branża IT.
Czytaj więcej
Kandydaci otwarci na elastyczne formy zatrudnienia, w tym pracę tymczasową, projektową i umowy B2B, szybciej znajdą nowe – a często też lepiej płatne – zajęcie.
Awans IT w rankingu atrakcyjnych dla pracowników branż
Po raz pierwszy IT cieszy się tak dużym uznaniem w zestawieniu, w którym w ostatnich latach (po pandemii) prym wiodły branża medyczna, farmaceutyczna i motoryzacyjna. Ta ostatnia przed rokiem była liderem rankingu najbardziej atrakcyjnych sektorów. W tym roku znalazła się na drugim miejscu na podium, wyprzedzając sektor komponentów motoryzacyjnych, który z kolei awansował teraz na trzecie miejsce (z szóstego).