Rekordowe temperatury w najważniejszych regionach rolniczych na świecie opóźniły siewy i zaszkodziły wegetacji, upały panują w Rosji, Chinach, Indiach, w części USA. — Prognoza pogody dla regionu Morza Czarnego to wielka czerwona flaga — stwierdził Chris Hyde, meteorolog z firmy Mazar w USA. Susza i spodziewane mniejsze opady w lipcu-sierpniu zmniejszą plony kukurydzy i słonecznika.
Czytaj więcej
W ostatnich dekadach zmiany klimatu doprowadziły do częstszych i bardziej intensywnych pożarów. Zdaniem ekspertów zjawisko to – wraz z rosnącymi temperaturami – będzie się nasilać. Powód? Dwutlenek węgla, który emitowany jest w trakcie pożarów, przyczynia się do globalnego ocieplenia. Powstaje wówczas tzw. pętla sprzężenia zwrotnego między tymi dwoma zjawiskami, które nawzajem się napędzają.
Na południu i na wschodzie Ukrainy spadło od 1 maja do 10 czerwca tylko 20-50 proc. normalnych deszczów, brak wilgoci zaszkodzi zbożom ozimym i jarym w regionach Charkowa i Doniecka. Maj na Ukrainie był najbardziej suchym miesiącem od 30 lat, na północy kraju, w okolicach Żytomierza grad zniszczył pola kukurydzy, soi i słonecznika — podał urząd meteorologii. Upały zaszkodzą także rolnictwu w południowej Rosji, mniej opadów jest spodziewane na Uralu, w zachodniej Syberii i regionie Zabajkala. Światowe ceny pszenicy skoczyły w maju do poziomu najwyższego od 10 miesięcy, bo specjaliści spodziewają się mniejszych zbiorów w Rosji, największym eksporterze tego ziarna.
Upały także w Unii Europejskiej
Kraje Unii Europejskiej czeka teraz kilka dni dużych upałów. Najbardziej zagrożone są letnie żniwa na wschodzie kontynentu i na Bałkanach, w Rumunii. — Zbliżamy się do krytycznego etapu. Tydzień suszy zmniejszy zbiory, a takie dwa tygodnie bardzo zaszkodzą i to szybko — uznał Vincent Braak, analityk z firmy doradczej Stratégie Grains, która już obniżyła prognozę zbiorów kukurydzy w Unii. Ciepła, słoneczna pogoda dobrze wróży Niemcom, Francuzom, Duńczykom i Polakom — ocenia unijna firma prognozowania zbiorów MARS. Obniżyła jednak większość prognoz tegorocznych zbiorów z powodu za dużych opadów na zachodzie i suszy na południowym wschodzie kontynentu.
Czytaj więcej
USA mierzą się obecnie z ekstremalnymi upałami dotykającymi blisko 80 milionów obywateli. W niektórych częściach kraju temperatura sięga niemal 40 stopni Celsjusza. Zdaniem ekspertów za upały odpowiedzialna jest za to tzw. „kopuła ciepła”. Czym jest to zjawisko?