Trzeci wniosek o postępowanie układowe spółki z grupy kapitałowej Manufaktura Wódki i Wina trafił do sądu. Tych wniosków może być znacznie więcej, ponieważ jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, obecnie ważą się losy całej grupy kapitałowej. Inwestorzy dyskutują nad przyjęciem bądź odrzuceniem porozumień w trwających właśnie postępowaniach układowych, a co za tym idzie – zmienia się też dynamicznie chęć największych inwestorów do podtrzymywania kroplówki finansowej dla chwiejącego się na nogach alkoholowego holdingu – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
1112 uwierzyło
Trzy lata temu spółka Tenczynek Bezalkoholowe w rekordowym tempie zebrała 4,176 mln zł w zbiórce crowdfundingowej na portalu Crowdway. W świetlaną przyszłość spółki założonej przez Janusza Palikota uwierzyło wtedy 1112 inwestorów. Wyczerpanie dozwolonego wtedy limitu zbiórki wynoszącego milion euro w przeliczeniu na złotówki zajęło firmie miesiąc, od 4 marca do 3 kwietnia 2020 r., a Palikot świętował, że jako jedyny w Polsce może się poszczycić tym, że już dwa razy wyczerpał dozwolony limit zbiórki. – Rezultat i tempo zbiórki w obecnej, bardzo trudnej dla większości branż sytuacji potwierdza stabilność piwnego sektora, ale przede wszystkim pokazuje ogromny potencjał naszych spółek – mówił wtedy Janusz Palikot, cytowany na portalu Crowdway. W październiku 2023 r. do sądu trafił wniosek o postępowanie o zatwierdzenie układu, czyli jedno z czterech możliwych postępowań restrukturyzacyjnych.
Czytaj więcej
Manufaktura chce spłacić wierzycieli gotówką. Ci mają wybór ograniczony - albo się zgodzą, albo spółkę czeka postępowanie upadłościowe i wyprzedaż majątku, ostrzega zarząd spółki.
To jednak nie pierwsze problemy spółek grupy, jak również wszystko na to wskazuje, że nie ostatnie. Sytuacja w firmie jest bardzo dynamiczna, bo jeszcze niedawno trwały zbiórki pieniędzy pod kolejne „innowacyjne” projekty związane z produkcją i sprzedażą piwa.
„Zostań akcjonariuszem holdingu Janusza Palikota” – takie zaproszenie można nadal znaleźć na stronie Manufaktury Piwa, Wódki i Wina (WPWiW), zapisy na akcje były prowadzone półtora roku temu (od 26 kwietnia do 13 maja 2022 r.), dziś inwestorzy zrzeszają się w grupach dyskusyjnych i wymieniają przygnębiającymi informacjami płynącymi ze spółek holdingu – o zadłużeniu grupy, o tym, że spółki od maja nie wypłacają pensji pracownikom, o tak niekorzystnych dla inwestorów propozycjach układu w spółce Tenczynek Dystrybucja, że wręcz podejrzewają, iż dokument został stworzony po to, by inwestorzy go odrzucili. Dlaczego? By spółkę postawić w stan upadłości, gdzie nie odzyskają niemal nic, ponieważ spółka nie ma majątku. Jak przekazali redakcji inwestorzy, zamiar zamknięcia spółki Tenczynek Dystrybucja potwierdził podczas spotkania z nimi jeden z głównych inwestorów grupy.