Światowe ceny cukru wzrosły do najwyższego poziomu od prawie 13 lat. Według Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), jest to spowodowane przede wszystkim zjawiskiem pogodowym El Niño i jego konsekwencjami dla produkcji w Indiach i Tajlandii.
Czytaj więcej
Mimo wahań cen żywności na świecie we wrześniu ich indeks jest już o blisko 1/4 poniżej rekordowego poziomu zanotowanego po wybuchu wojny w Ukrainie.
Odpowiedni wskaźnik cen wzrósł we wrześniu o 9,8 proc. w porównaniu z sierpniem, osiągając najwyższy poziom od listopada 2010 roku. Z wyliczeń FAO wynika, że wyższe ceny ropy naftowej na świecie również przyczyniły się do wzrostu cen cukru. Stanowi to zachętę dla producentów do przetwarzania części zbiorów na paliwo, co z kolei ogranicza podaż cukru i podnosi ceny.
Tajlandia jest drugim co do wielkości eksporterem cukru na świecie po Brazylii, a Indie trzecim co do wielkości eksporterem cukru na świecie.
Czytaj więcej
Według danych usługi Copernicus Climate Change Service (C3S), we wrześniu średnia temperatura powietrza na powierzchni Ziemi wyniosła 16,38°C i była o 0,93°C wyższa od średniej miesięcznej z lat 1991–2020 oraz o 0,5°C wyższa od poprzedniego rekordu z roku 2020.