Zgodnie ze szwajcarskim prawem tylko produkty wyprodukowane w całości w Szwajcarii mogą używać do swoich działań marketingowych symboli narodowych, takich jak np. wizerunki gór. Marka Toblerone, znana z czekolady z nugatem, migdałami i miodem o charakterystycznym trójkątnym kształcie, przez lata wykorzystywała górę Matterhorn jako element swojego logo. Do kształtu góry nawiązywał wygląd tabliczki, a wizerunek prawie symetrycznego szczytu (z wpisanym w obrazek niedźwiedziem) był widoczny na opakowaniu.
W czerwcu 2022 roku właściciel marki Toblerone, koncern Mondelez, informował, że wyprowadza produkcję części czekolad poza Szwajcarię do fabryki w słowackiej Bratysławie. W Bernie, gdzie Toblerone produkowane jest od 1908 roku (a od 1970 w charakterystycznym opakowaniu z wizerunkiem Matterhornu) pozostać ma tylko część produkcji. Już wtedy zwracano uwagę, że będzie to oznaczać konieczność rezygnacji ze szwajcarskiej symboliki na opakowaniach.
Czytaj więcej
Nazwy „gruyere” można używać do etykietowania serów spoza regionu Gruyère w Szwajcarii i Francji – uznał amerykański sąd.
Koncern Mondelez poinformował, że opakowania słowackich czekolad marki Toblerone będą miały na opakowaniu „bardziej ogólne góry”. Zmienią się także inne elementy opakowania.
- Aby odpowiedzieć na zwiększony popyt na całym świecie i rozwijać naszą markę Toblerone, inwestujemy w innowacje w całym naszym portfolio Toblerone, w marketingu i w produkcji. W ramach tego ewoluowała identyfikacja wizualna poprzez aktualizowane opakowania, które zawierać będzie charakterystyczny nowy krój pisma i logo Toblerone, czerpiące głębszą inspirację z archiwów – przekazało, cytowany przez Sky News, biuro prasowe Mondelez.