Sąd okręgowy w Richmond w Wirginii podtrzymał decyzję amerykańskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych (USPTO), który uznał, że „gruyere” może być legalnie używane do opisywania sera niezależnie od tego, gdzie został wyprodukowany. USPTO odrzuciło wnioski patentowe dwóch grup reprezentujących producentów sera ze Szwajcarii i Francji na znak, który ograniczyłby użycie „gruyere” do sera z samego Gruyere – informuje Reuters.
Czytaj więcej
Sąd federalny w USA uznał, że ser o nazwie Gruyère może być produkowany wszędzie, a nie tylko w Szwajcarii, gdzie jest wytwarzany od XII wieku. Producenci zapowiadają wojnę o ser.
Producenci serów ze Szwajcarii i Francji są rozczarowani wyrokiem i zapowiedzieli, że będą nadal „energicznie kontynuować” wysiłki na rzecz ochrony nazwy. Natomiast przewodnicząca Dairy Export Council, Krysta Harden, powiedziała, że decyzja ta była „doskonałym wynikiem dla producentów i rolników tutaj w Stanach Zjednoczonych”.
Ser Gruyere, „powszechnie uważany za jeden z najlepszych ze wszystkich serów”, został po raz pierwszy wyprodukowany w szwajcarskiej gminie La Gruyere w 1115 r.
Amerykański sąd potwierdził, że amerykańska agencja ds. żywność - Food and Drug Administration ma standardy certyfikacji sera gruyere, ale sąd stwierdził, że są one „znacznie mniej rygorystyczne” niż w Szwajcarii i Francji i nie obejmują ograniczeń geograficznych.