Komisja Europejska wydała zgodę na wprowadzenie do obrotu w krajach członkowskich artykułów spożywczych, do których produkcji użyto proszku ze świerszcza domowego (Acheta domesticus). Nowy zapis ma wejść w życie 24 stycznia i będzie dotyczyć na razie tylko jednego producenta.
Chodzi o firmę Cricket One Co., która latem 2019 r. złożyła wniosek do KE o zezwolenie na stosowanie mąki ze świerszcza do wyrobów spożywczych. Sprawa trafiła do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, który dopiero 3 lata później – w maju 2022 r. – wydał pozytywną opinię, stwierdzając, że proszek z Acheta domesticus jest bezpieczny dla konsumentów w proponowanych przez firmę warunkach i poziomach stosowania.
Czytaj więcej
Według badań 43 proc. Polaków w ramach postanowień noworocznych zamierza zdrowiej się odżywiać. Aż 42 proc. z nich planuje ograniczać jedzenie mięsa, a 7 proc. zupełnie je wykluczyć.
Teraz, w styczniu 2023 r., KE wydała oficjalne rozporządzenie w tej sprawie. Cricket One otrzymał pozwolenie na używanie świerszcza domowego do produkcji żywności przez pięć lat.
Możliwe jednak, że pozwolenie wkrótce obejmie także inne firmy w unijnej branży spożywczej. Acheta domesticus to niewielki gatunek świerszcza o kolorze brunatnym bądź brunatno-szarym. Już wcześniej był hodowany i sprzedawany nie tylko jako zwierzę domowe, ale też jako pokarm dla wielu zwierząt, w tym ptaków, gadów i płazów. Świerszcze domowe nie są trudne w hodowli, są wszystkożerne, potrzebują pojemnika z ziemią i temperatury 18–35 °C.