Jak podkreśla, projekt zakłada pełne poszanowanie kadencji sędziów prawidłowo wybranych do TK, natomiast orzeczenia wydane z udziałem sędziów-dublerów uznano by za nieważne. – Listę nieważnych orzeczeń przygotowałby nowy prezes Trybunału. Badaliśmy tę kwestię, spraw, w których orzekały osoby powołane do TK na zajęte miejsca nie ma zbyt wiele, i dotyczyły spraw politycznych – np. aborcji czy prymatu prawa unijnego nad krajowym – wyliczał dr Zalasiński.
Drugim gościem Wojciecha Tumidalskiego była radczyni prawna Monika Wieczorek. Jak podkreśliła, pracodawcy nie powinni unikać tworzenia w swych firmach komisji antymobbingowych. - Per saldo to się bardziej opłaca niż przegrany proces sądowy. Mówiła, że w ostatnich latach, gdy praca zdalna szerzej wkroczyła w nasze życie, na sile przybrały nowe formy mobbingu: uciszanie pracowników, odbieranie im głosu czy arbitralna zmiana tematu.
– Mobbing zachodzi, gdy mamy do czynienia z długotrwałym i uporczywym naruszaniem praw pracownika, ale co do okresu trwania długotrwałości Sąd Najwyższy mówi nam: to zależy. I to ważne, że każdą sprawę trzeba oceniać osobno – podkreśliła ekspertka..
Zobacz wideo z programu: