Jeden rodzic nie może sam wybrać dziecku szkoły

O sposobie wychowania, religii czy przyszłym zawodzie dziecka decydują 
i matka, i ojciec, także gdy są po rozwodzie. W razie sporu pomoże sąd rodzinny.

Publikacja: 04.11.2021 14:57

Jeden rodzic nie może sam wybrać dziecku szkoły

Foto: AdobeStock

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest uprawnione do jej wykonywania. Nie oznacza to jednak, że matka lub ojciec może się nie liczyć ze zdaniem drugiego rodzica. O istotnych sprawach dziecka rozstrzygają bowiem wspólnie. Nawet po rozwodzie. Gdy nie ma porozumienia między nimi, rozstrzyga sąd opiekuńczy

Istotne sprawy


Przez istotne sprawy dziecka należy rozumieć kwestie, które nie są bezpośrednio związane z codziennym funkcjonowaniem, lecz wpływają na jego rozwój. W przepisach jednak brakuje definicji tego pojęcia. Zgodnie z orzecznictwem w kategorii istotnych spraw dziecka mieszczą się decyzje dotyczące imienia, miejsca jego pobytu, wyboru szkoły i przyszłego zawodu, wyjazdu za granicę, sposobu leczenia czy obywatelstwa. Wśród tych spraw wyróżniono też wybór sposobu spędzania wakacji, określenie kierunku wychowania dziecka czy wybór religii, w której ma być ono wychowane (np. decyzja o chrzcie).


Czytaj więcej

Poradnik "Rz": Co warto wiedzieć o władzy rodzicielskiej po rozstaniu

Wyboru placówki oświatowej, do której uczęszczać będzie dziecko, powinni więc dokonać rodzice wspólnie. W przypadku braku zgody co do wyboru przedszkola lub szkoły każde z rodziców (któremu przysługuje władza rodzicielska lub jest ograniczona do decydowania o edukacji dziecka) ma prawo złożyć wniosek do sądu o wydanie rozstrzygnięcia. Wniosek składa się do sądu rejonowego – wydziału rodzinnego i nieletnich, właściwego ze względu na miejsce pobytu dziecka. Opłata wynosi 100 zł.


Dobro małoletniego najważniejsze


Rozstrzygnięcie sądu opiekuńczego o istotnych sprawach dziecka może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami. Sąd kieruje się interesem i dobrem dziecka, a nie interesem i dobrem któregokolwiek z rodziców.


Sąd powinien też dążyć do polubownego rozstrzygnięcia sporu, zachęcając np. do mediacji. Prawomocne postanowienie sądu zezwalające np. na uczęszczanie dziecka do danej placówki (żłobka, przedszkola czy szkoły) zastępuje zgodę drugiego rodzica. Rodzic, który dysponuje takim postanowieniem, powinien okazać jego oryginał ze stwierdzeniem prawomocności przy zapisie dziecka do placówki.

OPINIA

Dorota Hildebrand-
-Mrowiec
, sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu, członek Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce


Sprawy między byłymi partnerami czy małżonkami dotyczące dzieci są bardzo delikatne i budzą silne emocje. Rodzice nierzadko zapominają, co jest najlepsze dla dziecka, próbując odegrać się za własne krzywdy. A dziecko wiąże rodziców na zawsze. Nie unikną spotkań, dlatego tak ważne jest, żeby nauczyli się współpracować. Dobrze więc, że coraz więcej spraw rodzinnych trafia do mediacji. Często w takim mniej sformalizowanym postępowaniu łatwiej dojść do porozumienia.
TXT - Krotko - 8.25 - L: Najwięcej emocji budzą sprawy dotyczące uregulowania kontaktów z dzieckiem. W kwestiach finansowych łatwiej się porozumieć. Zdarzają się też sprawy wyboru prywatnej szkoły czy uczęszczania dziecka na lekcje religii. Te ostatnie dotyczą wartości wyznawanych przez rodziców. Konflikt na tym poziomie jest szczególnie trudny do rozwiązania.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest uprawnione do jej wykonywania. Nie oznacza to jednak, że matka lub ojciec może się nie liczyć ze zdaniem drugiego rodzica. O istotnych sprawach dziecka rozstrzygają bowiem wspólnie. Nawet po rozwodzie. Gdy nie ma porozumienia między nimi, rozstrzyga sąd opiekuńczy

Istotne sprawy


Pozostało 90% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach