Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest uprawnione do jej wykonywania. Nie oznacza to jednak, że matka lub ojciec może się nie liczyć ze zdaniem drugiego rodzica. O istotnych sprawach dziecka rozstrzygają bowiem wspólnie. Nawet po rozwodzie. Gdy nie ma porozumienia między nimi, rozstrzyga sąd opiekuńczy
Istotne sprawy
Przez istotne sprawy dziecka należy rozumieć kwestie, które nie są bezpośrednio związane z codziennym funkcjonowaniem, lecz wpływają na jego rozwój. W przepisach jednak brakuje definicji tego pojęcia. Zgodnie z orzecznictwem w kategorii istotnych spraw dziecka mieszczą się decyzje dotyczące imienia, miejsca jego pobytu, wyboru szkoły i przyszłego zawodu, wyjazdu za granicę, sposobu leczenia czy obywatelstwa. Wśród tych spraw wyróżniono też wybór sposobu spędzania wakacji, określenie kierunku wychowania dziecka czy wybór religii, w której ma być ono wychowane (np. decyzja o chrzcie).
Czytaj więcej
Spory pomiędzy rodzicami mają negatywny wpływ na dzieci. Kłótnie najczęściej dotyczą opieki i pieniędzy. Co warto wiedzieć o sprawowaniu władzy rodzicielskiej po rozstaniu?
Wyboru placówki oświatowej, do której uczęszczać będzie dziecko, powinni więc dokonać rodzice wspólnie. W przypadku braku zgody co do wyboru przedszkola lub szkoły każde z rodziców (któremu przysługuje władza rodzicielska lub jest ograniczona do decydowania o edukacji dziecka) ma prawo złożyć wniosek do sądu o wydanie rozstrzygnięcia. Wniosek składa się do sądu rejonowego – wydziału rodzinnego i nieletnich, właściwego ze względu na miejsce pobytu dziecka. Opłata wynosi 100 zł.
Dobro małoletniego najważniejsze
Rozstrzygnięcie sądu opiekuńczego o istotnych sprawach dziecka może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami. Sąd kieruje się interesem i dobrem dziecka, a nie interesem i dobrem któregokolwiek z rodziców.