Truizmem jest twierdzenie, że obrót tzw. pustymi fakturami, nieodzwierciedlającymi rzeczywistych czynności gospodarczych, jest zakazany i podlega karze, podobnie jak pomniejszenie podatku należnego o kwotę podatku VAT wykazaną na takich fakturach. W zakresie, w jakim za pustą fakturą idą środki pieniężne, mające na celu nadanie pozorów legalności nieistniejącym transakcjom gospodarczym, w rachubę wchodzić może dodatkowo odpowiedzialność karna za „pranie brudnych pieniędzy", o czym mowa w art. 299 kodeksu karnego. Pogląd ten przyjął się już w orzecznictwie sądowym (wyrok SA w Katowicach z 22 czerwca 2018 r., sygn. II AKa 148/18; wyrok SA w Katowicach z 21 lipca 2016 r., sygn. II AKa 216/16).
Czytaj także:
Odpowiedzialność za puste faktury VAT: jak działają nowe przepisy
Cała kwota
Jak wynikałoby z wyroku SA w Katowicach z 9 października 2014 r., (sygn. II AKa 204/14), obligatoryjnym przepadkiem przedmiotów pochodzących z przestępstwa na podstawie art. 299 § 7 k.k. objęta jest w tym przypadku cała kwota będąca przedmiotem przelewów. Stanowisko to leży u podstaw aktualnej praktyki organów ścigania, które zabezpieczeniem majątkowym na mieniu podejrzanych obejmują całą kwotę wykazaną na pustych fakturach. W kontekście tym znamienne jest orzeczenie SA w Katowicach z 26 kwietnia 2017 r., ( sygn. II AKa 71/17), gdzie stwierdza się: „Sąd błędnie utożsamił przedmiot przestępstwa z art. 299 k.k. z sumą pieniędzy wpłaconych do kasy i przelanych na konta bankowe firmy C. sp. z o.o. tytułem rzekomej zapłaty za towar, na który wystawione były w rzeczywistości »puste« faktury, albowiem brak jest podstaw do przyjęcia, że pieniądze te w całości pochodziły z czynu zabronionego. Niewątpliwie przedmiotem czynności wykonawczych przestępstwa z art. 299 § 1 k.k. może być nienależna korzyść uzyskana w związku z popełnieniem czynu zabronionego z art. 56 § 1 kodeksu karnego skarbowego w postaci nieodprowadzonego podatku".
Przestępstwo bazowe
Przedmiotem czynności wykonawczej przestępstwa prania brudnych pieniędzy, innymi słowy – brudnymi pieniędzmi – są korzyści pochodzące z innego czynu zabronionego, tzw. przestępstwa bazowego. W zależności od tego, z jakim przestępstwem bazowym będziemy mieli do czynienia, taki będzie przedmiot przestępstwa prania brudnych pieniędzy – in abstracto nie da się tego określić. Nie powinno przy tym budzić wątpliwości, iż w stosunku do brudnych pieniędzy sąd zobowiązany jest orzec przepadek. Zgodnie bowiem z treścią art. 299 § 7 k.k. w razie skazania za przestępstwo prania brudnych pieniędzy sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio albo pośrednio z przestępstwa. Doktryna jest zgodna co do tego, że przedmiotem pochodzącym z przestępstwa, objętym przepadkiem, jest sam przedmiot czynności wykonawczej. W świetle art. 115 § 9 k.k. oczywiste jest zarazem, że przedmiotem przepadku mogą być również środki pieniężne.