Blokowali koncert Taylor Swift. Sąd o aktywistach Ostatniego Pokolenia: być może w przyszłości zostaną̨ bohaterami

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi uznał, że blokowanie ruchu na Moście Poniatowskiego oraz przed sierpniowym koncertem Taylor Swift w Warszawie przez aktywistów "Ostatniego pokolenia" to forma nieposłuszeństwa obywatelskiego i wymierzył oskarżonym jedynie kary nagan.

Publikacja: 15.10.2024 08:07

Aktywiści Ostatniego Pokolenia podczas konferencji prasowej przed Stadionem Narodowym w Warszawie

Aktywiści Ostatniego Pokolenia podczas konferencji prasowej przed Stadionem Narodowym w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

mat

Ostatnie Pokolenie to międzynarodowy ruch zrzeszający aktywistów klimatycznych z różnych krajów, którzy alarmują, że zmiany klimatyczne są tak zaawansowane, iż stanowią egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości.

Dlaczego Ostatnie Pokolenie protestowało przed koncertem Taylor Swift w Warszawie

Na początku marca 2024 roku aktywistki Ostatniego Pokolenia oblały farbą warszawską Syrenkę. To miał być protest między innymi przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu. W kwietniu, podczas koncertu jubileuszowego w Filharmonii Narodowej, na scenę wdarły się zaś dwie kobiety należące do tej organizacji. To z kolei miał być sygnał dla rządu, by poważnie traktował kwestie zdrowia i bezpieczeństwa obywateli w czasach kryzysu klimatycznego.

Również w kwietniu aktywiści próbowali zablokować mosty w stolicy, w tym Most Poniatowskiego. W ten sposób organizacja chciała zwrócić uwagę na swoje postulaty, które wcześniej przedstawiła w liście do premiera Donalda Tuska, tj. przekazania 100 proc. środków z budowy autostrad na rozwój lokalnego transportu publicznego oraz wprowadzenie jednego biletu na cały transport regionalny w Polsce za 50 złotych.

Na początku sierpnia Ostatnie Pokolenie zorganizowało protest przed Stadionem Narodowym w Warszawie, gdzie odbywał się koncert Taylor Swift. Kilka osób przykleiło się do jezdni przed bramą, przez którą na stadion miała wjechać amerykańska piosenkarka. Uczestnicy protestu rozwinęli transparenty z hasłami "Bogacze żyją na nasz koszt" oraz "The ultra-rich are killing us" ("Najbogatsi nas zabijają").

Według Ostatniego Pokolenia, slogany te odnoszą się do twierdzeń o tym, że 1 proc. najbogatszych ludzi odpowiada za 16 proc. emisji CO2, "czyli tyle samo, co najbiedniejsze 66 proc. ludzkości (5 miliardów ludzi)". Według organizacji, "odpowiedzialność za kryzys klimatyczny jest głęboko nierówna – to najbogatsi, najbogatsze korporacje i najbogatsze kraje ponoszą zdecydowanie największą odpowiedzialność."

Czytaj więcej

Zablokowali wjazd Taylor Swift na koncert w Warszawie. "Najbogatsi nas zabijają"

Sąd: blokady miały charakter obywatelskiego nieposłuszeństwa

To właśnie tymi dwoma blokadami zajmował się Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi. Ostatecznie ukarano 13 osób udzielając im jedynie nagan. Sąd uznał, że blokady miały charakter obywatelskiego nieposłuszeństwa, które "służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym (w niniejszej sprawie było to oburzenie nadużywaniem transportu lotniczego - prywatnych samolotów generujących bardzo wysoką emisję CO2, w stosunku do liczby osób nimi podróżujących, w tym gwiazd muzyki), co przekłada się na niższą szkodliwość społeczną czynu niż w przypadku tamowania ruchu poprzez np. nieprawidłowe parkowanie".

Jak podkreślono w uzasadnieniu, "o tym, iż problem sygnalizowany przez osoby obwinione ma realny wpływ na życie obywateli, może świadczyć choćby ostatnia powódź na południu Polski, której skutki (...) dotykają tysiące osób, a w skali świata - miliony".

Odnosząc się do blokady wjazdu na koncert Taylor Swift, sąd zwrócił uwagę na miejsce, gdzie do niej doszło. "Za znamienne i symboliczne należy […] uznać miejsce popełnienia przedmiotowego wykroczenia — ulica Siwca, gdzie w 1968 r. inny polski obywatel Ryszard Siwiec chciał dotrzeć, poprzez dokonanie samospalenia, do zbiorowości społecznej — by dokonać jej przebudzenia, tyle że w innej aniżeli ochrona środowiska sferze naszego życia. Obecnie osoba ta dla wielu jest bohaterem i być może w przyszłości okaże się, że takimi bohaterami zostaną obecni obwinieni" — stwierdził sąd.

Czytaj więcej

Ostatnie Pokolenie nie uznaje żadnych granic

Ostatnie Pokolenie to międzynarodowy ruch zrzeszający aktywistów klimatycznych z różnych krajów, którzy alarmują, że zmiany klimatyczne są tak zaawansowane, iż stanowią egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości.

Dlaczego Ostatnie Pokolenie protestowało przed koncertem Taylor Swift w Warszawie

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach