Skierowanie takiego wniosku zapowiedział rzecznik Prokuratury Krajowej po piątkowej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który nie uwzględnił zażalenia prokuratury na postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie w sprawie tymczasowego aresztowania posła Prawa i Sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego.
W wydanym w piątek stanowisku rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak zapowiedział, że prokurator zwróci się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) o wydanie zezwolenia na ściganie Marcina Romanowskiego (wniosek o uchylenie immunitetu).
W stanowisku prok. Nowak stwierdził, że na obecnym etapie postępowania nie zachodzi tzw. negatywna przesłanka procesowa w postaci „braku wymaganego zezwolenia na ściganie”, której wystąpienie obligowałoby do umorzenia postępowania w tym zakresie.
Jak wyjaśnił, kwestia ta nie była dotychczas przedmiotem rozstrzygnięcia przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Prokurator nie złożył wniosku o zezwolenie na ściganie, stojąc na stanowisku, że "immunitet ten nie obejmuje czynów będących przedmiotem niniejszego postępowania".
Jednocześnie prok. Nowak podkreślił, że negatywna przesłanka procesowa w postaci „braku wymaganego zezwolenia na ściganie” (ochrona immunitetowa) jest przesłanką formalną i usuwalną”. Jak dodał, w przypadku jej usunięcia (uzyskanie zezwolenia na ściganie) postępowanie również w tym zakresie będzie kontynuowane. W takiej sytuacji zajdzie konieczność powtórzenia czynności przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego.