Inne przywłaszczenia
Od 1 października zmieniają się również przepisy przewidujące kary za inne przestępstwa kradzieży:
- art. 120 § 1 k.k.: Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny
- art. 122 § 1 k.k.: Kto nabywa mienie, wiedząc o tym, że pochodzi ono z kradzieży lub z przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
- art. 122 § 2 k.k.: Kto nabywa mienie, o którym na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że zostało uzyskane za pomocą kradzieży lub przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 800 złotych, podlega karze grzywny albo karze nagany.
- art. 124 § 1 k.k.: Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
…a nie człowieka
W przypadku dokonywania ww. czynu zabronionego przy kasie obsługiwanej przez pracownika sklepu sprawca popełnia czyn zabroniony z art. 286 (zazwyczaj § 3) kodeksu karnego, tj. przestępstwo oszustwa. Przy przestępstwie oszustwa nie stosuje się „przepołowienia”, to znaczy, że taki czyn jest przestępstwem niezależnie od kwoty. Natomiast, jak słusznie wskazuje orzecznictwo (wyrok Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z 19 maja 2022 r., sygn. akt VII Ka 3/22), samo przeklejenie kodów kreskowych, a następnie skanowanie tak oklejonego towaru na samoobsługowych automatach nie wprowadza w błąd osoby (kasjera, właściciela sklepu), lecz jedynie automat, co w sposób oczywisty dyskwalifikuje możliwość przypisania sprawcy czynu z art. 286 k.k., którego podmiotem musi być konkretna osoba. Wprowadzenie w błąd musi nastąpić co do osoby, a nie rzeczy.
Radca prawny Piotr Pałka uważa, że wartość przedmiotu kradzieży powinna mieć wpływ na wynik odpowiedzialności karnej, i to bez względu, w jakiej formie dochodzi do kradzieży. Jeśli teraz idą w ruch kasy samoobsługowe, to trzeba się im bardziej przyglądać – uważa.
Drożyzna sprzyja przestępczości, także sklepowej. Oczywiście nie sposób przewidzieć konkretnego wskaźnika, ale wzrost kradzieży jest nadal pewny. Prawnicy mówią, że prawo nie znosi próżni i trzeba być gotowym na nowe scenariusze.
Rejestr złodziei
Od listopada 2019 r. ruszył elektroniczny rejestr wykroczeń. Popularnie nazywany był rejestrem złodziei.
Podstawą wprowadzenia informacji do rejestru (w tym danych osobowych podejrzanego sprawcy) jest sporządzenie notatki urzędowej przez policjanta, który ujawnił wykroczenie.