W 2020 r. Amnesty International odnotowała 483 egzekucje w 18 krajach, co oznaczało spadek o 26% w porównaniu z 657 egzekucjami odnotowanymi w 2019 roku. W 2021 roku w 18 krajach przeprowadzono co najmniej 579 egzekucji. Natomiast w 2022 roku ścięto, powieszono, rozstrzelano, otruto co najmniej 883 osoby w 20 krajach - najwięcej w ciągu ostatnich pięciu lat.
Jak podaje Deutsche Welle, statystyki te nie uwzględniają jednak egzekucji w Chinach, które prawdopodobnie idą w tysiące. Chiny uznają ilość przeprowadzanych egzekucji za tajemnicę państwową. To samo dotyczy Wietnamu. Nie ma też żadnych danych z Korei Północnej, gdzie karę śmierci najpewniej wykonuje się ekscesywnie.
Czytaj więcej
26-letni piłkarz z Iranu, Amir Nasr-Azadani, został skazany na śmierć za udział w antyrządowych protestach. Jak podkreślano, ”zdradził kraj i toczył wojnę z Bogiem".
Iran należy do państw wykonujących wyroki śmierci najczęściej na świecie. W ubiegłym roku państwo to zabiło co najmniej 576 osób; prawie dwa razy więcej niż w roku 2021.
„Reżim boi się o swoją władzę” – analizuje Renata Alt, posłanka FDP i przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej w Bundestagu. - „Dlatego ważne jest, abyśmy poprzez obejmowanie politycznymi patronatami zwrócili uwagę na wielu więźniów. W przeciwnym razie prawdopodobnie straconych zostanie jeszcze więcej ludzi” – napisała w oświadczeniu dla DW.