Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z lat 2016–2019 wynika, że systematycznie rośnie liczba prawomocnie skazanych za przestępstwa wobec zwierząt. Tylko w 2019 r. było to 779 osób. Rok później już o tysiąc więcej. Ze statystyk policji wynika, że w 2021 r. takich przestępstw było o 500 więcej niż w 2002 r. Raport organizacji Otwarte Klatki wskazuje, że prokuratura wciąż umarza wiele takich spraw.
PK prowadzi stały monitoring postępowań, których przedmiotem jest znęcanie się nad zwierzętami, oraz koordynuje działania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury dotyczące tej kategorii spraw.
W Departamencie Postępowania Przygotowawczego PK wyznaczono prokuratora-koordynatora, który jest w kontakcie z organizacjami działającymi na rzecz ochrony praw zwierząt.
Czytaj więcej
W kwietniu tego roku na ręce policjantów z Kościerzyna zostało przekazane nagranie na którym widać jak mężczyzna przywiązuje psa do haka holowniczego, a następnie rusza samochodem ciągnąc za pojazdem bezbronne zwierzę. Pies próbował biec, jednak prędkość była dla niego zbyt duża. Nagranie przekazał kierowca, który jechał za opisywanym samochodem.
Zastępca prokuratora generalnego skierował do wszystkich prokuratorów regionalnych pismo instrukcyjne, zwracając uwagę na konieczność niezwłocznej i zdecydowanej reakcji prokuratorów na każdorazowe zawiadomienie o przypadku krzywdzenia zwierząt domowych, jak i dziko żyjących. Chodzi, po pierwsze, o prawidłowe formułowanie wniosków o wymiar kary wobec sprawców przestępstw godzących w prawa zwierząt.