16 czerwca 2019 r. w trakcie marszu równości Michał G. niósł obraz Matki Bożej w tęczowej aureoli. W związku z tym zdarzeniem sześć osób złożyło zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa obrazy uczuć religijnych. Wszczęto dochodzenie w sprawie, lecz wobec braku znamion czynu zabronionego zostało ono umorzone. W uzasadnieniu postanowienia podkreślono, że trudno jednoznacznie stwierdzić, jakim przesłaniem kierowały się osoby prezentujące zmieniony wizerunek Matki Bożej. Prokuratura wskazała również, że obraz nie miał wulgarnego charakteru, a celem działań uczestnika marszu nie było poniżenie katolików.
Sprawę podjęto na nowo w październiku 2019 r., wskazując że decyzja o umorzeniu śledztwa była przedwczesna. Na podstawie wyników prowadzonego dochodzenia Policja Miejska w Częstochowie 9 października 2020 r. skierowała do sądu akt oskarżenia.
Czytaj więcej
Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
Jak podaje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w ubiegły piątek sąd umorzył postępowanie. Stwierdził, że zachowanie uczestnika marszu nie wypełnia znamion czynu zabronionego, czyli nie stanowiło przestępstwa obrazy uczuć religijnych. Sąd uznał, że ingerencja w obraz Matki Boskiej Częstochowskiej polegająca na opatrzeniu tęczowymi aureolami obu postaci z ikony i zaprezentowanie takiego obrazu na Marszu Równości nie stanowi znieważenia. Podkreślił, że symbol wykorzystany przez Michała G. ma pozytywny przekaz – zawiera postulat równości wszystkich obywateli wobec prawa i zakazu dyskryminacji, w tym z uwagi na orientację seksualną. Ponadto sąd zauważył, że wyobrażenie Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus z tęczowymi nimbami nie ma charakteru obraźliwego, nienawistnego, pogardliwego czy wulgarnego - podaje HFPC.