W czerwcu 2024 roku policjanci zatrzymali w centrum Skierniewic (woj. łódzkie) nietrzeźwą kierującą. Kobieta miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W związku z popełnionym przestępstwem mieszkanka powiatu skierniewickiego została zatrzymana, a następnie sprawa trafiła do sądu.
Miesiąc później, w lipcu Sąd Rejonowy w Skierniewicach wydał wyrok. Orzekł wobec sprawczyni zakaz prowadzenia pojazdów na okres 4 lat, karę finansową w kwocie 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, a także przepadek na rzecz Skarbu Państwa pojazdu, którym kierowała w stanie nietrzeźwości.
– Ten samochód warty jest ok. 13,5 tys. zł i od teraz jest już własnością państwa – potwierdziła w rozmowie z portalem brd24.pl starszy sierżant Aneta Placek-Nowak, rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Skierniewicach.
Kiedy konfiskata samochodu jest nakładana obligatoryjnie
Policjanci przypominają, że od marca 2024 roku weszły w życie nowe przepisy w kwestii nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli kierowca ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie może stracić samochód. Konfiskata samochodu jest nakładana obligatoryjnie, jeśli kierowca miał we krwi 1,5 promila alkoholu w organizmie albo więcej, obligatoryjnie jeśli kierowca ma ponad 1 promil alkoholu, ale spowodował wypadek oraz opcjonalnie (po decyzji sądu), jeśli kierowca spowodował wypadek, mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.
W sytuacji, kiedy kierowca nie jest jedynym właściciel pojazdu, który prowadził, np. jechał autem służbowym, czy leasingowanym, auto nie zostanie zabrane, lecz kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie jej braku średnią wartość rynkową.