Do wykazu prac legislacyjnych rządu na najbliższe miesiące wpisano właśnie projekt nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia. Rząd ma go przyjąć do marca. Powód? Coraz to nowe zagrożenia (w tym o charakterze terrorystycznym).
MSWiA dmucha na zimne i stawia na obligatoryjne stosowanie zarówno specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych (SUFO), jak i zabezpieczenia obszarów, obiektów, urządzeń i transportów ważnych dla obronności, interesu gospodarczego i bezpieczeństwa publicznego. Chodzi np. o zakłady produkujące, remontujące i magazynujące broń i amunicję do użytku cywilnego; centra dystrybucji gotówki przetwarzających wartości pieniężne w znacznych ilościach. Ujednolicone też zostaną plany ochrony opracowywane na dwóch odrębnych podstawach prawnych, tj. ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
Czytaj także:
Wszczęcie postępowania karnego a skreślenie z listy pracowników ochrony
Po zmianie do dwóch lat więzienia grozić ma za niezapewnienie fizycznej i technicznej ochrony np. obszaru lub obiektu. Taką samą karę przewidziano dla osób, które utrudniają wykonanie czynności osobie upoważnionej do przeprowadzenia kontroli działalności gospodarczej – ochroniarskiej. Przy okazji zmieniony zostanie kodeks wykroczeń. Pojawią się w nim nowe wykroczenia dotyczące niepożądanego zachowania na pokładach samolotów oraz na terenie portów lotniczych. Straż Graniczna dostanie precyzyjne przepisy o prowadzeniu kontroli osobistej.