Rząd ogłosił, że od 6 maja dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków, które mają działać w reżimie sanitarnym. Ostateczną decyzję o otwarciu placówki podejmie organ, który nią zarządza (np. gmina), gdyż musi mieć na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące m.in. organizacji opieki, liczebności grup, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni oraz gastronomii.
W wytycznych znalazły się zalecania dotyczące m.in. minimalnej przestrzeni do wypoczynku, zabawy i zajęć. GIS wskazuje, że w grupie może przebyć do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczebność grupy o maksymalnie 2 osoby. Grupy nie powinny mieć ze sobą styczności, a każdą mają się opiekować ci sami opiekunowie.
Grupa powinna przebywać w jednej, wyznaczonej sali, która ma być wietrzona przynajmniej raz na godzinę. Z pomieszczenia tego należy usunąć zabawki i inne przedmioty, których nie można łatwo i skutecznie dezynfekować lub uprać. Piłki, skakanki, obręcze muszą być dokładnie czyszczone lub dezynfekowane. Dzieci nie powinny przynosić ze sobą z domu niepotrzebnych przedmiotów ani zabawek.
Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na jedno dziecko oraz każdego opiekuna. Do tej przestrzeni nie wlicza się m.in.: łazienek, kuchni, sal zbiorowego żywienia, pomieszczeń pomocniczych, ciągów komunikacji wewnętrznej, magazynów. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli i innych sprzętów, które się w niej znajdują.