Lekarze chcą zmian w Narodowym Programie Szczepień

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zaapelował do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień. Domaga się przyznania pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia na każdym etapie realizacji programu - informuje Naczelna Izba Lekarska.

Publikacja: 09.01.2021 15:39

Lekarze chcą zmian w Narodowym Programie Szczepień

Foto: Fotorzepa/Jakub Czermiński

Na dzień dzisiejszy medycy należą do tzw. "grupy 0". To m.in. do nich trafiają pierwsze dawki szczepionki w kraju jako do osób najbardziej narażonych na zakażenie COVID-19.

NIL wskazuje, że jest wielu lekarzy, którzy mają przeciwskazania, ale po ich ustaniu chcieliby się zaszczepić. W szczególności mowa tu o ciąży i karmieniu piersią, co dyskwalifikuje do podania dawki.

Czytaj także: 

Jest mapa punktów szczepień

Zapisy na szczepienia w grupie „zero” wydłużone do 14 stycznia

- Z docierających do samorządu lekarskiego sygnałów wynika, że tacy lekarze otrzymują informację, że w przypadku nieskorzystania z możliwości szczepienia w ramach Etapu 0, będą mogli się zaszczepić dopiero w ramach etapu 3 - relacjonuje NIL. Problem pojawia się w sytuacji, gdy wspomniani medycy wróciliby wcześniej do pracy zawodowej. Prezes izby wskazuje, że lekarze byliby zmuszeni do pracy w warunkach zagrożenia epidemicznego bez zapewnienia im niezbędnej ochrony w postaci szczepionki.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej pracownicy sektora ochrony zdrowia powinni mieć możliwość zaszczepienia się bez ograniczeń w postaci etapów programu. W szczególności chodzi tu o medyków, którzy nie mogli zaszczepić się wcześniej z powodu na czasowo występujące przeciwwskazania.

Przypomnijmy, jak wyglądają etapy szczepień przeciw COVID-9.

Etap 0: Pierwsze dawki są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Resort zdrowia wyjaśnił, że do grupy „zero" zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy. Nie ma tu znaczenia forma zatrudnienia. Szczepieniu w pierwszej kolejności mogą być poddawani również wolontariusze i stażyści.

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

Etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Na dzień dzisiejszy medycy należą do tzw. "grupy 0". To m.in. do nich trafiają pierwsze dawki szczepionki w kraju jako do osób najbardziej narażonych na zakażenie COVID-19.

NIL wskazuje, że jest wielu lekarzy, którzy mają przeciwskazania, ale po ich ustaniu chcieliby się zaszczepić. W szczególności mowa tu o ciąży i karmieniu piersią, co dyskwalifikuje do podania dawki.

Pozostało 86% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach