Żeby wyrobić EKUZ, potwierdzającą prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w krajach UE, nie trzeba odwiedzać oddziału Funduszu.
Warunkiem jest założenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), darmowej aplikacji resortu zdrowia dającej dostęp do danych medycznych, m.in. wystawionych recept. Do IKP zalogujemy się przez profil zaufany, e-dowód, konto internetowe iPKO w banku PKO BP lub Inteligo. Wystarczy wypełnić w IKP wniosek o EKUZ, a karta, wygenerowana w Centrum Usług Wspólnych, zostanie wysłana pod podany adres.
Czytaj też: Gigantyczny spadek zainteresowania kartami EKUZ
EKUZ obowiązuje podczas tymczasowego pobytu w państwie członkowskim UE/EFTA. Wydaje się ją wyłącznie zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom posiadającym prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. NFZ przypomina, że korzystający z EKUZ podlega obowiązkom i korzysta z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach co ubezpieczeni w tym państwie. Jeśli istnieje tam obowiązek współpłacenia, czyli dopłacania do świadczeń gwarantowanych, posiadacz EKUZ również ponosi takie koszty.