osób - pisze rzecznik.
Czytaj także: Terapia kosztująca 2 mln euro za darmo. Polska nie skorzysta
Do RPD wpływają głównie sprawy dot. umożliwienia leczenia dzieci SMA typu 1 lekiem Zolgensma® . Choroba ta objawia się najczęściej przed 3. miesiącem, a jej rokowanie jest przeważnie złe. Większość pacjentów umiera w ciągu dwóch pierwszych lat życia z powodu niewydolności oddechowej. W niektórych przypadkach objawy nie narastają lub nawet cofają się a pacjenci mogą żyć dłużej.
Zolgensma® to jeden z najdroższych leków na świecie, którego opakowanie kosztuje 2,125 mln dolarów za opakowanie. - Kwota ta wydaje się być ogromna, jednak w odniesieniu do kosztów pośrednich i bezpośrednich związanych z leczeniem i rehabilitacją małych pacjentów z SMA typu 1 może okazać się nie tak znacząca (dodatkowo – przy ewentualnej procedurze refundacyjnej mogłaby podlegać negocjacjom z producentem tego leku) przekonuje Pawlak.
Przypomina, ze od 19 maja br. w Europie zostało wydane warunkowe pozwolenie na dopuszczenie terapii genowej w SMA na okres jednego roku.
Rzecznik zwrócił uwagę, że niezależnie dzieci cierpiące na SMA wymagają opieki lekarzy wielu specjalizacji (neurologa dziecięcego lub specjalisty chorób nerwowo-mięśniowych, genetyka klinicznego, pulmonologa, gastroenterologa, dietetyka, ortopedy, fizjoterapeuty).