Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odrzucił skargę ojca na uchwałę rady miasta regulującą zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli. Skarżący argumentował, że ustalono w niej dodatkowe kryterium: dziecko, które poddano obowiązkowym szczepieniom, otrzymywało 60 punktów. Niespełnienie tego kryterium mogło skutkować odmową przyjęcia do przedszkola. W rezultacie ojciec musiałby zapewnić dziecku opiekę w znacznie droższym przedszkolu niepublicznym, zatrudnić opiekunkę albo zrezygnować z pracy.
WSA podkreślił, że warunkiem dopuszczenia skargi na uchwałę jest interes prawny. Zdaniem sądu skarżący miał co najwyżej interes faktyczny.
Czytaj także: Sąd: szczepienie dziecka daje punkty w rekrutacji do przedszkola
Sformułowany przez ojca zarzut, że uchwała mogła mu uniemożliwić zapisanie dziecka do publicznego przedszkola, był nieprawdziwy. Zgodnie z prawem, jeżeli liczba dzieci przekroczy liczbę dostępnych miejsc w przedszkolu, do którego ubiega się dane dziecko, prezydent miasta musi wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole, które może przyjąć dziecko. Gmina ma bowiem obowiązek zapewnić korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieciom w niej zamieszkałym.
Niezłożenie oświadczenia o wykonaniu u dziecka szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych nie spowodowało więc, że nie mogło zostać przyjęte do przedszkola. Co więcej, zgodnie ze skarżoną uchwałą 60 pkt otrzymywały także dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegały Programowi Szczepień Ochronnych. Ponadto kryterium szczepienia obowiązywało obok innych kryteriów, m.in. zatrudnienia rodziców oraz rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych za miniony rok w gminie.