Projektowana nowelizacja prawa budowlanego, która ma być dokonana za pomocą ustawy w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego, liberalizuje zasady lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii.
Zgodnie z projektem posadowienie elektrowni wiatrowej, której wysokość nie przekracza 12 metrów ma być możliwe bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, a tylko na zgłoszenie. Jeśli chodzi o wymagane odległości, to projektodawca określił, że nie może być ona mniejsza od granic działki niż jej całkowita wysokość.
Czytaj więcej:
Jednak zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie rozwiązuje to absolutnie problemu działek, które graniczą z drogami. Dlatego GDDKiA proponuje by lokalizacja elektrowni wiatrowych, niezależnie od ich mocy oraz miejsca lokalizacji, była możliwa przy zachowaniu odległości wiatraków określonych w art. 43 ustawy o drogach publicznych, lecz nie mniejszej niż podwójna wysokość wiatraka.
Minimalne odległości dla OZE
Art. 43 określa minimalne określa odległości obiektów budowlanych (z wyłączeniem reklam) od dróg danej kategorii. I tak w przypadku autostrad minimalna odległość od drogi wynosi 30 m w terenie zabudowy i 50 poza nim. Minimalne odległości dla dróg ekspresowych wynoszą odpowiednio 20 i 40 m.