Muzeum Miasta Krakowa i członkowie Orszaku Lajkonika we wspólnym apelu zwracają się o niewykorzystywanie jego wizerunku do przedsięwzięć komercyjnych i tych „odzierających tę postać z jej naturalnego kontekstu”. Przypominają, że tradycja jego pochodu widnieje na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
– Celem wpisu była przede wszystkim ochrona naszej tradycji, również przed wykorzystywaniem postaci Lajkonika poza akceptowalnym przez społeczność kontekstem, często do działalności komercyjnej czy eventowej – podkreślają autorzy apelu.
– To prawda, że naszej tradycji nie chronią prawa autorskie w takim rozumieniu, jak zapisano w stosownych ustawach – dodają, zwracając się przede wszystkim do wszystkich prowadzących działalność kulturalną w mieście.
Czytaj więcej
Pojazdy komunikacji miejskiej są dziś nie tylko malowane w barwy miasta. Także siedzenia zawierają elementy kojarzone z daną metropolią. Nowy symbol miasta, który wykorzystywany będzie na tapicerce tramwajów, wybierają właśnie wrocławianie.
Dr hab. Alicja Jagielska-Burduk, ekspertka z zakresu prawa kultury i rynku sztuki, kierowniczka Katedry UNESCO z zakresu prawa ochrony dóbr kultury na Uniwersytecie Opolskim, koordynatorka międzynarodowej Sieci UNITWIN Culture in Emergencies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, apel ten odbiera jako początek dyskusji między depozytariuszami tradycji a społeczeństwem.