Wybory do parlamentu odbyły się w niedzielę 15 października. Głosowanie trwało od godz. 7:00 do 21:00, choć część obwodowych komisji wyborczych była otwarta po tym terminie (według przepisów, każdy, kto stanie w kolejce do lokalu wyborczego przed zakończeniem wyborów ma prawo oddać głos). Uprawnionych do głosowania w wyborach było 29,532 mln osób. Równolegle z wyborami parlamentarnymi zorganizowane zostało referendum ogólnokrajowe, w którym zadano cztery pytania, m.in. o wiek emerytalny i kwestię migracji.
Ile wydano zaświadczeń o prawie do głosowania
W związku dużym zainteresowaniem problematyką zaświadczeń o prawie do głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza wydała we wtorek komunikat. Wynika z niego, że przed wyborami do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowym wydanych zostało wyborcom 450 551 zaświadczeń o prawie do głosowania. - Na ich podstawie zagłosowało: w wyborach do Sejmu RP 428 109 osób, w wyborach do Senatu RP 427 984 osoby i w referendum ogólnokrajowym 332 326 osób - podało PKW.
Przypomnijmy, iż dzięki pobraniu zaświadczenia o prawie do głosowania, można było oddać głos w wyborach i referendum w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w Polsce i za granicą.
Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu
Wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale większość ma obecna opozycja. W Senacie tworząca "pakt senacki" opozycja utrzymała większość. Frekwencja w referendum wyniosła 40,91 proc., zatem jego wyniki nie są wiążące.
Z oficjalnych danych podanych przez PKW wynika, że wyniki wyborów do Sejmu prezentują się następująco: