Sąd Najwyższy wydał niekorzystny werdykt dla partii Szymona Hołowni

Sąd Najwyższy oddalił we wtorek skargę partii Polska 2050 Szymona Hołowni na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej odrzucającej sprawozdanie finansowe tego ugrupowania.

Publikacja: 21.02.2023 16:49

Lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia

Lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia

Foto: PAP/Rafał Guz

mat

Jak ujawniliśmy pod koniec grudnia na łamach "Rzeczpospolitej", po odrzuceniu raportu komitetu Szymona Hołowni z wyborów prezydenckich ten sam los spotkał sprawozdanie finansowe jego partii.

Chodzi o to, że Polska 2050, choć została wpisana do ewidencji w marcu 2021 r., złożyła sprawozdanie, z którego wynika, że w całym roku praktycznie nie działała. Wpisała „0” do każdej z rubryk mówiących m.in. o wpłaconych środkach, darowiznach i przyjętych wartościach niepieniężnych.

"Wzbudziło to podejrzenia PKW, która w piśmie do władz partii zaczęła dopytywać, jak możliwe było złożenie pustego sprawozdania finansowego w sytuacji, gdy w 2021 r. partia korzystała z lokalu w Warszawie oraz zorganizowała forum gospodarcze i kongres, podczas którego zaprezentowano Jaśminę. PKW chciała też wiedzieć, kto ma prawa do tej aplikacji oraz kto zapłacił za spotkania, konferencje prasowe i briefingi członków Polski 2050 w całej Polsce" - pisał na łamach "Rz" Wiktor Ferfecki.

Skarbnik partii odpisał, że lokal w Warszawie był użytkowany nieodpłatnie wyłącznie w celach korespondencyjnych, a forum gospodarcze i kongres nie były wydarzeniami partii, lecz zorganizowała je Fundacja Polska od Nowa ze Stowarzyszeniem Polska 2050 oraz kołem parlamentarnym. Zdaniem skarbnika Jaśmina jest własnością fundacji, zaś działalność członków partii odbywała się w ramach np. ich mandatów poselskich. Co najważniejsze, jak podkreślił skarbnik, z chwilą wpisu do ewidencji partia nie mogła zacząć działać, bo musiała czekać na uprawomocnienie się decyzji sądu. Zauważył, że odmówiono jej np. założenia rachunku bankowego.

Z tą argumentacją nie zgadza się PKW. Jej zdaniem odmowa założenia konta była bezzasadna i partia powinna była poszukać innego banku. Podsumowując swój wywód, PKW stwierdza, że partia przyjmowała korzyści od Stowarzyszenia Polska 2050 oraz od Instytutu Strategie 2050 w postaci promowania działalności ugrupowania, czym naruszyła przepisy, co skutkuje odrzucenie sprawozdania.

Czytaj więcej

Kłopoty z kolejnym sprawozdaniem Hołowni

Ugrupowanie Szymona Hołowni złożyło skargę do Sądu Najwyższego. We wtorek została ona oddalona.

"Wyłączną przyczyną odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania partii politycznej Polska 2050 Szymona Hołowni o źródłach pozyskiwania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskiwania oraz wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w 2021 r., było przyjęcie przez Partię korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym od nieuprawnionych podmiotów (innych niż osoby fizyczne). Okoliczność ta, bez względu na wartość wskazanych korzyści, stanowi podstawę do odrzucenia sprawozdania partii" - czytamy na stronie SN.

Skład orzekający wskazał jednocześnie, że "art. 38a ust. 2 pkt. 7 ustawy o partiach politycznych jest jednoznaczny i ma kategoryczny charakter, nie pozostawiając Państwowej Komisji Wyborczej żadnego marginesu uznania, w szczególności możliwości uwzględnienia wartości środków przyjętych z niedozwolonych źródeł, umyślności naruszenia przepisów ustawy albo ich nieznajomości". - W przypadku stwierdzenia wskazanego naruszenia ustawy Państwowa Komisja Wyborcza ma obowiązek odrzucić sprawozdanie - zaznaczono.

Sąd Najwyższy podkreślił, że dla możliwości przyjęcia korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym od nieuprawnionych podmiotów całkowicie irrelewantna pozostaje okoliczność posiadania przez partię polityczną rachunku bankowego. - Nie istnieje bowiem ani logiczny, ani faktyczny związek, który uzależniałby przyjęcie wartości niepieniężnych od otwarcia rachunku bankowego - wskazano.

Co więcej, zwrócono uwagę, że podejmowanie przez Polskę 2050 działań mających na celu otwarcie rachunku bankowego, po tym, gdy otrzymała od jednego z nich odmowę, nie zostało w żaden sposób uprawdopodobnione. - W szczególności Partia nie wskazała, do jakich banków zwróciła się o otwarcie rachunków bankowych, a tym bardziej nie przedstawiła ich stanowisk - czytamy w komunikacie. 

Jak ujawniliśmy pod koniec grudnia na łamach "Rzeczpospolitej", po odrzuceniu raportu komitetu Szymona Hołowni z wyborów prezydenckich ten sam los spotkał sprawozdanie finansowe jego partii.

Chodzi o to, że Polska 2050, choć została wpisana do ewidencji w marcu 2021 r., złożyła sprawozdanie, z którego wynika, że w całym roku praktycznie nie działała. Wpisała „0” do każdej z rubryk mówiących m.in. o wpłaconych środkach, darowiznach i przyjętych wartościach niepieniężnych.

Pozostało 88% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach