Za przyjęciem nowelizacji, która składa się z projektów rządowych oraz poselskiego projektu PiS, głosowało 230 posłów, przeciw 220. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Jak głosowały kluby za projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego
Nowelizacja ma zwiększyć frekwencję i ułatwić obywatelom dotarcie do lokali wyborczych. Przewiduje utworzenie dodatkowych komisji wyborczych w mniejszych miejscowościach tj. liczących 200 lub 300 mieszkańców (obecnie min. 500) oraz dowóz wyborców do lokali wyborczych w miejscach pozbawionych komunikacji publicznej. Poza tym przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach oraz posiadaniu bądź nieposiadaniu prawa do głosowania w wyborach.
Przed głosowaniem sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach poparła poprawkę PiS o nagrywaniu przez mężów zaufania prac obwodowej komisji wyborczej także w czasie głosowania. Pozytywną opinię zyskała też poprawka zmniejszająca diety dla mężów zaufania z 50 proc. do 40 proc. zryczałtowanej diety członków komisji.
Poprawki opozycji zakładające przywrócenie możliwości głosowania korespondencyjnego oraz przez internet zostały odrzucone. Nie przeszła też propozycja, by zmiany obowiązywały od nowej kadencji.