Uczelnia nie może zmieniać opłat w trakcie studiów. Student na piątym roku płaci więc tyle samo co na pierwszym. Zgodnie z art. 80 prawa o szkolnictwie wyższym i nauce do czasu ukończenia studiów przez przyjętych uczelnia nie może podnieść ustalonych dla nich opłat ani wprowadzić nowych. Uczelnia nie może też ustalić czesnego z górką. Zgodnie z prawem opłaty za usługi edukacyjne nie mogą przekraczać kosztów niezbędnych do utworzenia i prowadzenia studiów oraz przygotowania i wdrażania strategii uczelni. To jednak, co nie przekraczało tych kosztów cztery lata temu, przy obecnej inflacji już ich nie pokrywa. W rezultacie uczelnie niepubliczne mogą popaść w tarapaty finansowe.
– Powinny mieć możliwość zmiany wysokości czesnego o wskaźnik inflacji podawany corocznie przez GUS. Jeśli taka zmiana nie zostanie wprowadzona, większości uczelni niepublicznych grozi likwidacja. Szczególnie tym, które prowadzą studia cztero- lub pięcioletnie – informuje biuro promocji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
Czytaj więcej
Wśród kierunków studiów, za które trzeba zapłacić najwięcej, dominują medyczne. Mniej kosztuje edukacja techniczna, ekonomiczna i społeczna.
– Prawo o szkolnictwie wyższym nie uwzględnia konieczności dostosowania opłat za studia do poziomu inflacji, co przerzuca ryzyko inflacyjne wyłącznie na stronę świadczeniodawcy usługi edukacyjnej. W przypadku studiów pięcioletnich magisterskich np. prawa ryzyko jest największe, bo nie możemy podnieść czesnego przez cały cykl studiów. Sytuacja rynkowa z pewnością wymusi podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni, do tego wzrosną koszty stałe: energii, ochrony itp. To zmieni strukturę finansów każdej uczelni – przyznaje Ewa Barlik, rzecznik prasowy Akademii Leona Koźmińskiego.
– Uczelnie niepubliczne zostały pozostawione bez jakichkolwiek zabezpieczeń i pomocy ministerstwa. Warto wskazać, że szkoły wyższe pełnią ważną dla państwa misję oraz prowadzą strategię jego rozwoju – zaznacza z kolei Michał Śleziak z Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.