Projekt ustawy o dodatku węglowym pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Organem odpowiedzialnym za przygotowanie przepisów jest Minister Klimatu i Środowiska. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został wyznaczony na III kwartał 2022 r. Jak podaje RMF FM, jeszcze dziś rząd zaproponuje unieważnienie obowiązującej od tygodnia ustawy o tonie węgla za 996 zł, a do parlamentu projekt ustawy o jednorazowym dodatku węglowym.
- Projektowana regulacja ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału - argumentuje rząd.
Projekt będzie wprowadzał jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego ma być uzyskanie
wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji
emisyjności budynków. Przypomnijmy, że takiego zgłoszenia trzeba było dokonać do końca czerwca 2022 pod groźbą grzywny.
Dodatek węglowy wynosi 3 tys. złotych i ma być przyznawany jednorazowo. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.