Zgodnie z tym przepisem decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.
RPO jest stroną w tej sprawie?
Z decyzji wynika, że RPO brał udział w postępowaniu przed prezesem UOKiK i wyraził co najmniej wątpliwości co do możliwości udzielenia zgody na koncentrację. RPO przysługują w postępowaniu administracyjnym prawa strony, a zatem można mieć wątpliwości, czy ze względu na stanowisko
RPO decyzja jest rzeczywiście już wykonalna. Z drugiej strony ustawodawca określił, że stroną postępowania w sprawach koncentracji jest podmiot zgłaszający koncentrację. Nie jest jasne, czy wobec tego RPO miał status strony postępowania. Jeśli uznać, że RPO miał taki status, to decyzja nie jest jeszcze wykonalna i nie odniosła skutku, więc wniosek RPO o wstrzymanie jej wykonania jest bezprzedmiotowy. W efekcie można by także argumentować, że umowa sprzedaży udziałów w Polska Press została zawarta bez wymaganej prawem skutecznej (wykonalnej) decyzji o zgodzie na koncentrację. Jeżeli natomiast RPO miał status strony postępowania w sprawie koncentracji, to decyzja prezesa UOKiK jest już wykonalna. Stanowisko o wykonalności decyzji zdaje się preferować sam RPO.
Nasuwa się pytanie, czy decyzja może zostać obecnie wstrzymana przez sąd, skoro według doniesień medialnych do zawarcia umowy sprzedaży udziałów w Polska Press już doszło?
Jeśli decyzja została już wykonana, to można twierdzić, że wstrzymanie jej wykonania na tym etapie nie jest już możliwe.