Kolonie i obozy będą mniej liczne. Mniej osób może bowiem zostać zakwaterowanych w pokojach lub namiotach w czasie takiego wypoczynku. Na jedno dziecko musi przypadać co najmniej 3,5 mkw. Nieco większa powierzchnia (4 mkw.) musi być przeznaczona dla uczestników zajęć zorganizowanych w zamkniętym pomieszczeniu. Tak wynika z wytycznych dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.
Wśród wymogów jest też liczebność grup. Nie mogą one przekraczać 15 dzieci do dziesiątego roku życia oraz w grupie mieszanej i do 20 dzieci powyżej dziesiątego roku życia. Takie limity obowiązywały i przed pandemią.
Czytaj także: Koronawirus: wakacyjne kolonie i obozy droższe i bez dyskotek
Obiekty, w których jest organizowany wypoczynek dzieci i młodzieży, powinny być zaś przeznaczone tylko na potrzeby kolonii i obozów lub zawierać strefę do tego wyodrębnioną. Chodzi o to, by ograniczyć kontakt z osobami spoza tego wypoczynku.
Czyściej i drożej
Organizator powinien też zadbać o to, by podczas wymiany turnusów uczestnicy się ze sobą nie spotkali. Obiekt ma zostać zdezynfekowany – zwłaszcza poręcze, klamki i włączniki. Organizator powinien też zadbać o środki higieniczne dla personelu oraz uczestników, w tym izolatkę na wypadek choroby.