Obsługa spółek giełdowych jest dużym wyzwaniem, ale też łakomym kąskiem. Świadczy o tym ostra walka o klientów. Podobnie jak rok temu, prym w tym segmencie wiedzie wielka czwórka. Zmieniła się jednak kolejność. W tegorocznym rankingu na pierwszym miejscu znalazło się PwC, które zajęło miejsce grupy Deloitte. Ona obecnie jest trzecia, a wyprzedza ją jeszcze KPMG, które znacząco zwiększyło liczbę obsługiwanych giełdowych spółek i tylko o włos przegrało z PwC. Tuż za podium uplasowało się EY.
Doradcy zgodnie twierdzą, że popyt na ich usługi rośnie.
- Spółki giełdowe chcą być przejrzyste i dobrze postrzegane przez inwestorów. Chętniej więc oczekują naszego wsparcia zwłaszcza w obszarze compliance, czyli prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych. Doradca podatkowy jest teraz bliżej biznesu niż kiedykolwiek wcześniej, a jego rola znacznie wzrosła – komentuje Jan Wacławek, partner zarządzający działem podatkowo-prawnym PwC.
Średnie kancelarie rosną w siłę
Spółki giełdowe należą do segmentu jednostek zainteresowania publicznego. To właśnie w tym obszarze niespełna trzy lata temu zmieniły się przepisy na skutek wejścia w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach. Wprowadziła ona zakaz świadczenia przez firmy audytorskie usług doradczych w badanych podmiotach. Zmiana ta budziła wiele kontrowersji.
Zastanawiano się, jak wpłynie na rynek doradztwa. Już ubiegłoroczne wyniki rankingu sugerowały, że mocnych przetasowań nie będzie. Z najnowszego zestawienia płyną analogiczne wnioski. Osłabienia pozycji wielkiej czwórki nie widać.