Ranking firm doradztwa podatkowego 2020: liderzy doradztwa na giełdzie

Na warszawskim parkiecie notowanych jest 445 spółek. Sprawdziliśmy, które kancelarie podatkowe są najbardziej aktywne w tym segmencie.

Aktualizacja: 29.04.2020 14:46 Publikacja: 29.04.2020 07:00

Ranking firm doradztwa podatkowego 2020: liderzy doradztwa na giełdzie

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Obsługa spółek giełdowych jest dużym wyzwaniem, ale też łakomym kąskiem. Świadczy o tym ostra walka o klientów. Podobnie jak rok temu, prym w tym segmencie wiedzie wielka czwórka. Zmieniła się jednak kolejność. W tegorocznym rankingu na pierwszym miejscu znalazło się PwC, które zajęło miejsce grupy Deloitte. Ona obecnie jest trzecia, a wyprzedza ją jeszcze KPMG, które znacząco zwiększyło liczbę obsługiwanych giełdowych spółek i tylko o włos przegrało z PwC. Tuż za podium uplasowało się EY.

Doradcy zgodnie twierdzą, że popyt na ich usługi rośnie.

- Spółki giełdowe chcą być przejrzyste i dobrze postrzegane przez inwestorów. Chętniej więc oczekują naszego wsparcia zwłaszcza w obszarze compliance, czyli prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych. Doradca podatkowy jest teraz bliżej biznesu niż kiedykolwiek wcześniej, a jego rola znacznie wzrosła – komentuje Jan Wacławek, partner zarządzający działem podatkowo-prawnym PwC.

Średnie kancelarie rosną w siłę

Spółki giełdowe należą do segmentu jednostek zainteresowania publicznego. To właśnie w tym obszarze niespełna trzy lata temu zmieniły się przepisy na skutek wejścia w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach. Wprowadziła ona zakaz świadczenia przez firmy audytorskie usług doradczych w badanych podmiotach. Zmiana ta budziła wiele kontrowersji.

Zastanawiano się, jak wpłynie na rynek doradztwa. Już ubiegłoroczne wyniki rankingu sugerowały, że mocnych przetasowań nie będzie. Z najnowszego zestawienia płyną analogiczne wnioski. Osłabienia pozycji wielkiej czwórki nie widać.

Niezmiennie dobrze radzą sobie też kancelarie średniego rozmiaru. I tak na przykład firma Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi w 2018 r. obsługiwała niemal 60 spółek notowanych na GPW, a w 2019 r. już 64. Liczbę giełdowych klientów w zeszłym roku zwiększyły też m.in. Crido Taxand, CMS czy GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy. Jakie trendy zauważają? - Spółki giełdowe, podobnie jak inne duże podmioty gospodarcze, w coraz większym stopniu zwracają uwagę na poprawę jakości własnych rozliczeń podatkowych oraz zabezpieczenie ryzyk – komentuje Adam Mariuk, partner zarządzający w dziale doradztwa podatkowego i prawnego Deloitte.

- O ile wcześniej pojęciem odmienianym przez wszystkie przypadki była „należyta staranność" czy to w kontekście VAT czy podatku u źródła, obecnie podatkowym słowem roku wydaje się być „biała lista" – podkreśla z kolei Patrycja Lutak, doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Paczuski Taudul. Dodaje, że w świadomości podatników utrwala się także pojęcie raportowania schematów podatkowych. Jednak nadal istnieje tu pole do popisu dla ustawodawcy: czekamy na zmianę przepisów i jasne wytyczne, gdyż - jak słychać nieoficjalnie – w ocenie organów gros informacji o schematach podatkowych zostało wysłanych niepotrzebnie. Angażuje to czas i zasoby przedsiębiorców, którzy w obawie przed konsekwencjami dokonują zgłoszeń na wyrost.

- Niezmiennie obszarem, gdzie widoczne jest zwiększone zainteresowanie wsparciem doradcy podatkowego, jest dokumentacja cen transferowych, która sama w sobie nie jest wymogiem nowym, jednak zmiana przepisów wpłynęła „motywująco" na podatników jeśli chodzi o zapewnienie, że dokumentacja ta została przygotowana w odpowiednim terminie –dodaje Patrycja Lutak.

Zaobserwować można także trend, w którym doradca przestaje pełnić typową i tylko podstawową rolę doradcy podatkowego, a staje się doradcą prawnym w szerokim tego słowa znaczeniu, czy wreszcie po prostu doradcą biznesowym dla swojego klienta.

- Jednocześnie, pomimo zmienności i często niepewności prawa podatkowego, w coraz mniejszym stopniu można zaobserwować zapotrzebowanie na tzw. ogólne doradztwo podatkowe, bowiem w tym zakresie klienci, szczególnie spółki giełdowe, są w stanie za pomocą własnych wewnętrznych struktur zaadresować podstawowe zagadnienia czy też problemy podatkowe, z którymi się mierzą – podkreśla Michał Maj, counsel z praktyki podatkowej Baker McKenzie.

Doradztwo w czasach pandemii

Spółki notowane na giełdzie nazywane są elitą gospodarki. Ich łączna kapitalizacja przekracza obecnie 800 mld zł. W przeważającej większości to przedsiębiorstwa transparentne, o dobrych fundamentach i będące w stabilnej sytuacji finansowej. Jednak nawet one odczuwają negatywne skutki trwającej pandemii. Czas pokaże jak mocno pomoże im tarcza antykryzysowa. Żeby sięgnąć po jej rozwiązania wielu firmom potrzebna jest pomoc doradcy.

- Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że doradcy zacierają ręce i zyskają na kryzysie. Przeciwnie, większość firm doradczych stara się jak najsprawniej i najczęściej nieodpłatnie ułatwić przedsiębiorcom dostęp do informacji i niezbędnych formularzy – podkreśla Wojciech Sztuba, partner zarządzający TPA Poland. Dodaje, że wiąże się z tym niemało pracy, ale ma ona niespecjalnie wysoki potencjał w kwestii tworzenia realnej wartości dodanej. Raczej polega na tłumaczeniu nadmiernie skomplikowanych procedur aplikacyjnych.

W dobie pandemii spółki giełdowe koncentrują się na swojej podstawowej działalności, a dotychczasowe obszary „poboczne" zostawiają na lepsze czasy. Mowa tu chociażby o przejęciach. Może to mieć negatywne przełożenie na biznes kancelarii, specjalizujących się w doradztwie transakcyjnym. Już teraz widać zawieszenie prowadzonych do niedawna projektów, z których znaczna część prawdopodobnie nie będzie kontynuowana.

- Można się niestety także spodziewać zwiększonej liczby kontroli podatkowych, gdyż budżet państwa jeszcze bardziej będzie potrzebował nowych środków. Obecna sytuacja rodzi tyle pytań, że tak naprawdę nie wiemy jak będzie wyglądał świat po pandemii – podsumowuje Artur Cmoch, wspólnik zarządzający GWW Tax.

Metodologia pod lupą

Na GPW spółki notowane są zarówno na rynku głównym, jak i na NewConnect i Catalyst. Niektóre z kancelarii, w informacjach nadesłanych do naszej redakcji, podawały tylko klientów z tego pierwszego segmentu, natomiast inne w statystykach uwzględniały też klientów notowanych na rynkach alternatywnych. Dlatego, żeby ujednolicić dane, w naszym zestawieniu pod uwagę braliśmy tylko spółki notowane na rynku głównym GPW. Takie, które były obecne na parkiecie w 2019, czyli w roku którego dotyczy ranking (jeśli ich akcje zostały wycofane z obrotu w trakcie 2019 r. uwzględnialiśmy je; natomiast jeśli stało się to wcześniej, wówczas nie były uwzględniane).

Zobacz cały 14. Ranking firm doradztwa podatkowego 2020

Obsługa spółek giełdowych jest dużym wyzwaniem, ale też łakomym kąskiem. Świadczy o tym ostra walka o klientów. Podobnie jak rok temu, prym w tym segmencie wiedzie wielka czwórka. Zmieniła się jednak kolejność. W tegorocznym rankingu na pierwszym miejscu znalazło się PwC, które zajęło miejsce grupy Deloitte. Ona obecnie jest trzecia, a wyprzedza ją jeszcze KPMG, które znacząco zwiększyło liczbę obsługiwanych giełdowych spółek i tylko o włos przegrało z PwC. Tuż za podium uplasowało się EY.

Pozostało 91% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach