Jest wniosek o wygaszenie mandatu Adama Bodnara

Złożyliśmy wniosek do marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o wygaszenie mandatu senatorskiego Adama Bodnara w związku z jego bezprawnymi działaniami - poinformował na Facebooku poseł Suwerennej Polski Marcin Romanowski.

Publikacja: 31.12.2023 16:12

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: TV.rp.pl

dgk

Na konferencji prasowej, na której wystąpił z posłanką Marią Kurowską (także SP) były wiceminister sprawiedliwości wyjaśnił, że  powodem tego posunięcia są informacje medialne o tym, że jako prokurator generalny Bodnar przejął do osobistego prowadzenia sprawy cywilne dotyczące zmian dokonywanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w organach spółek mediów publicznych.  

Romanowski: Bodnar nie może wykonywać czynności prokuratora

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości uzasadnił, że wniosek o wygaszenie mandatu senatorskiego Adama Bodnara ma związek z doniesieniami medialnymi, według których szef MS przejął sprawy cywilne, rejestrowe związane ze zmianą kierownictwa w mediach publicznych.

"Zgodnie z Konstytucją RP prokurator nie może być jednocześnie posłem lub senatorem. W przeszłości mieliśmy już przypadki, w których łączenie obu tych funkcji prowadziło do wygaszenia mandatu. Warto przy tym podkreślić, że działania senatora Bodnara jako szefa prokuratury budzą uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego (nadużycie uprawnień). Prokurator Generalny nie może bowiem wykonywać czynności prokuratora w rozumieniu ustawy." - wyjaśnił Romanowski, były zastępca Zbigniewa Ziobry, który sam był jednocześnie posłem i prokuratorem generalnym.

Jak powiedział, liczy na rzetelną i obiektywną ocenę wniosku przez marszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską.

"W razie, gdyby Pani Marszałek nie podzieliła mojego stanowiska o naruszeniu Konstytucji RP i niezwłocznie nie wygasiła mandatu senatorowi Adamowi Bodnarowi, proszę o potraktowanie tego pisma jako informacji w rozumieniu art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego, i w konsekwencji zawiadomienie o tym prokuratora lub Policji przy jednoczesnym przedsięwzięciu niezbędnych czynności do czasu przybycia organów ścigania." - napisał Romanowski na platformie X.

Posłanka Maria Kurowska zapowiedziała, że obecna opozycja będzie zwracać uwagę, czy koalicja rządząca łamie praworządność.

- Ponieważ ta koalicja, wcześniej opozycja, szła do wyborów z hasłami, że łamiemy praworządność. Kilkakrotnie pytałam, gdzie konkretnie złamaliśmy praworządność, ale po drugiej stronie zapadała cisza. Nikt nigdy nie wykazał, w którym miejscu złamaliśmy praworządność. My teraz mamy tych przykładów bardzo dużo, a to są dopiero dwa tygodnie rządów  - mówiła Kurowska.

Czytaj więcej

Adam Bodnar o przejęciu mediów: Mam zaufanie do ministra Sienkiewicza

Bodnar: sprawy cywilne to co innego

Przypomnijmy, że o przejęciu przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego śledztw w sprawie próby bezprawnego przejęcia TVP, Polskiego Radia i PAP doniosły prawicowe media. W piątek minister Bodnar poinformował w Radiu Zet, że nie ma uprawnień do przejmowania śledztw, więc takie sformułowanie jest przekłamaniem. 

„Te decyzje, w tym zakresie, podejmuje prokurator krajowy i odpowiedni prokuratorzy. Mogę jedynie prosić o informacje, co się w poszczególnych sprawach dzieje. Co innego jest, jeśli chodzi o sprawy cywilne, bo prokurator okręgowy i regionalny są bardzo zaangażowani w to postępowanie rejestrowe. W tym zakresie - moim zdaniem - decyzje może podejmować prokurator generalny, ponieważ to jest pytanie, w jakim zakresie prokurator w postępowaniu cywilnym, czyli prywatnym, realizuje interes społeczny. Uważam, że moje zadanie to jest realizować uchwałę Sejmu” – powiedział Bodnar.

Czytaj więcej

Przejęcie TVP. Bodnar: Przywracamy konstytucyjność i szukamy podstawy prawnej

Na konferencji prasowej, na której wystąpił z posłanką Marią Kurowską (także SP) były wiceminister sprawiedliwości wyjaśnił, że  powodem tego posunięcia są informacje medialne o tym, że jako prokurator generalny Bodnar przejął do osobistego prowadzenia sprawy cywilne dotyczące zmian dokonywanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w organach spółek mediów publicznych.  

Romanowski: Bodnar nie może wykonywać czynności prokuratora

Pozostało 89% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach