Opinia partnera:
Wsparcie psychofizyczne pracowników to strategiczna inwestycja w zdrowie i efektywność firm. Szczególnie istotne staje się to w świetle ostatnich danych dotyczących zwolnień lekarskich w Polsce w 2022 roku, z których aż 10 proc. stanowiły te związane z zaburzeniami psychicznymi. Firmy zaczynają rozumieć, że zapewnianie benefitów wspierających lepszą jakość życia nie jest jedynie kosztem, lecz jednym z kluczowych elementów relacji na linii pracownik–pracodawca.
Zmienia się także podejście do benefitów sportowych, takich jak karty MultiSport, z których korzysta już 1,4 mln osób w Polsce. Według MultiSport Index 2023 już 87 proc. Polaków uważa, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Świadomość dotycząca korzyści płynących ze sportu rośnie, kluby fitness są coraz popularniejsze, a pracodawcy dostrzegają, że inwestycje w sport przynoszą także wymierne korzyści w biznesie – większą produktywność, redukcję absencji chorobowych czy bardziej zmotywowane, proaktywne zespoły.
Karty MultiSport mają obecnie walor profilaktyczny i przez wielu traktowane są jako sposób wspierania zdrowia i redukcji negatywnych emocji. Aż 72 proc. zatrudnionych jest zdania, że nabrały one większego znaczenia w kontekście troski o ich zdrowie psychiczne. Produkt obecny na polskim rynku od ponad dwóch dekad i należący do kanonu benefitów pozapłacowych staje się jedną z form wsparcia dobrostanu pracowników.
Nic dziwnego, że profilaktyka stresu należy do wiodących trendów na rynku benefitów – aż 90 proc. pracowników doświadcza stresu w pracy. Zjawisko to negatywnie wpływa nie tylko na efektywność organizacji (35 proc. pracowników odczuwa uczucie niepokoju lub rozdrażnienia, 27 proc. ma problemy z motywacją i zaangażowaniem), ale także na życie prywatne zatrudnionych – aż połowa z ankietowanych doświadczających stresu (49 proc.) przyznaje, że przenosi go z pracy do domu.