Dodatek dla sierot zupełnych: 620 zł miesięcznie od ZUS. Decyzja w 30 dni

Podobnie jak emerytom, rencistom także przysługują dodatkowe świadczenia pieniężne. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone kryteria i złożyć odpowiedni wniosek. Jednym z takich świadczeń jest dodatek dla sieroty zupełnej. Kto jest uprawniony do pobierania tego świadczenia?

Publikacja: 14.09.2024 07:00

Dodatek dla sierot zupełnych. Komu przydługuje świadczenie?

Dodatek dla sierot zupełnych. Komu przydługuje świadczenie?

Foto: Adobe Stock

Jednym z dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych jest dodatek dla sierot zupełnych. Przysługuje on określonej grupie rencistów i wymaga złożenia wniosku do ZUS.

Dodatek dla sierot zupełnych. Kto może otrzymać świadczenie?

Dodatek dla sierot zupełnych to świadczenie przysługujące osobom pobierającym rentę rodzinną, które nie posiadają obojga rodziców. Mogą go również otrzymać uprawnieni do renty po zmarłej matce, których ojciec jest nieznany.

ZUS wypłaca dodatek każdej sierocie zupełnej, bez względu na to, ile osób jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej. Dodatek przysługuje również uprawnionym do renty z KRUS.

Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej?

Podobnie jak świadczenie podstawowe, dodatek dla sieroty zupełnej podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. świadczenie przyznawane jest w wysokości 620,36 złotych. Dodatek wypłacany jest co miesiąc wraz z rentą rodzinną.

Czytaj więcej

Ważny dokument dla emerytów i rencistów. Chodzi o ulgi i zniżki

Jak ubiegać się o dadatek dla sieroty zupełnej?

Aby otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej osoba pobierająca rentę rodzinną powinna złożyć wniosek do ZUS. Wypełnia się go na formularzu ERRD. Wymagane są również dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców lub datę śmierci matki wraz z aktem urodzenia, który potwierdza, że ojciec jest nieznany. Dokumenty można złożyć w dowolnym terminie w oddziale ZUS osobiście lub przez pełnomocnika. Wniosek można również przesłać pocztą lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego.

Jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku?

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej jest rozpatrywany przez organ rentowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej lub inną jednostkę wyznaczoną przez prezesa ZUS. Decyzja jest wydawana w terminie 30 dni po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy. Od decyzji można się odwołać.

Ubiegając się o dodatek można skorzystać z pomocy pracowników ZUS dostępnych w oddziałach, a także w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub pod adresem e-mail: cot@zus.pl oraz przez Skype lub czat na stronie www.zus.pl. Konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Czytaj więcej

Duże zmiany w opłatach za sanatorium. Nowe stawki już od 1 października

Czytaj więcej

Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo

Jednym z dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych jest dodatek dla sierot zupełnych. Przysługuje on określonej grupie rencistów i wymaga złożenia wniosku do ZUS.

Dodatek dla sierot zupełnych. Kto może otrzymać świadczenie?

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach