W Austrii obowiązuje mechanizm dostosowania do celów obliczania zryczałtowanej kwoty zasiłków rodzinnych i różnych przywilejów podatkowych, jakie to państwo przyznaje pracownikom, których dzieci mieszkają na stałe w innym państwie członkowskim.
Przywileje podatkowe obejmują ulgę podatkową na pozostające na utrzymaniu dziecko, ulgę podatkową dla gospodarstwa domowego o jednym dochodzie, ulgę podatkową dla rodzica samotnie wychowującego dziecko oraz ulgę podatkową z tytułu świadczeń alimentacyjnych. Dostosowanie może polegać na obniżeniu albo podwyższeniu ulg i świadczeń w zależności od kosztów utrzymania w danym kraju.
W ten sposób zasiłki na dzieci mieszkające np. w Wielkiej Brytanii lub Irlandii są wyższe, a płatności dla dzieci mieszkających np. w Rumunii zdecydowanie niższe.
- Dostosowanie przyznawanych przez Austrię pracownikom zasiłków rodzinnych i różnych przywilejów podatkowych w zależności od państwa miejsca zamieszkania ich dzieci jest niezgodne z prawem Unii – stwierdził w czwartek TSUE. - Ten mechanizm stanowi nieuzasadnioną pośrednią dyskryminację ze względu na narodowość pracowników migrujących - wyjaśnił.
Tym orzeczeniem TSUE uwzględnił tzw. powództwo o naruszenie złożone przez Komisję Europejską. Jeżeli Austria nie zastosuje się do dzisiejszego orzeczenia, Komisja może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych.