W czerwcu ukazało się w Internecie 246,2 tys. ofert pracy, o ponad 16 proc. mniej niż przed rokiem – wynika z najnowszej edycji raportu firm Grant Thornton i Element bazującego na analizie 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce. Jak zaznaczają autorzy raportu, czerwcowy spadek na rynku rekrutacji online jest ponad dwukrotnie mniejszy niż ten z maja (42 proc.) czy z kwietnia- gdy ofert pojawiło się o połowę mniej niż rok wcześniej.
Czytaj także: Kryzys zachęcił Polaków do saksów na Zachodzie
- Sytuacja na rynku pracy wciąż jest niestabilna, ale widać już pierwsze zmiany na lepsze. Pracodawcy działają teraz bardziej odważnie, coraz więcej firm już wróciło lub w najbliższym czasie planuje powroty do biur, a decyzje kadrowe są śmielsze - komentuje Monika Łosiewicz, Menedżer ds. rekrutacji w Grant Thornton.
Jak wynika z porównania danych z10 największych miastach, największy wybór ofert pracy był w czerwcu w Warszawie (22,4 tys.) choć i tak było ich o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Drugi na liście Kraków oferował nieco ponad 10 tys. propozycji pracy, o ponad jedną piątą mniej niż przed rokiem. Największy spadek liczby ogłoszeń o pracy miał miejsce w Poznaniu, gdzie w czerwcu br. pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych jedynie 1,5 tys. nowych ogłoszeń- aż o 62 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. (co może potwierdzać pogorszenie koniunktury w przemyśle.)