Spór w Polsce 2050. Petru przypomina Pełczyńskiej-Nałęcz, co obiecywał Hołownia

Minister z Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz chce podniesienia podatków za krótkoterminowy najem mieszkań. Nie zgadza się z nią poseł jej ugrupowania, Ryszard Petru. - Pamiętam, że jako Polska 2050 ustami Szymona Hołowni deklarowaliśmy, że nie będzie żadnych nowych podatków - przypomniał.

Publikacja: 08.10.2024 09:33

Ryszard Petru

Ryszard Petru

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

- Nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele - oświadczyła w niedzielę w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej w rządzie Donalda Tuska (PO) Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). - System podatkowy powinien zniechęcać do najmu krótkoterminowego, bo teraz niestety tak nie jest - przekonywała.

Minister w rządzie Tuska chce, by część wynajmujących mieszkania płaciła większe podatki

Zdaniem minister, ponieważ część właścicieli mieszkań decyduje się na najem krótkoterminowy swych lokali, rosną ceny najmu długoterminowego. - Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków - powiedziała polityk partii Szymona Hołowni. Pełczyńska-Nałęcz mówiła, że chce zwiększenia opodatkowania najmu krótkoterminowego oraz wprowadzenia rejestru lokali, które są wykorzystywane w takim celu.

Czytaj więcej

Ministra funduszy chce ograniczenia najmu krótkoterminowego mieszkań

O te postulaty we wtorek rano na antenie Polsat News pytany był Ryszard Petru, poseł Polski 2050 i przewodniczący sejmowej komisji gospodarki i rozwoju. Zadeklarował, że jest liberałem i powiedział, że jest przeciwny propozycjom Pełczyńskiej-Nałęcz w sprawie ograniczenia najmu krótkoterminowego za pomocą opodatkowania właścicieli mieszkań. - Mamy spór w ramach ugrupowania. Ja mam zupełnie inne zdanie - oświadczył.

Większe podatki za wynajem krótkoterminowy? Ryszard Petru jest przeciw

Petru wskazał, że na świecie funkcjonują różne rozwiązania w tym zakresie. - Dam przykład Hiszpanii. Jest tak, że poszczególne wspólnoty mieszkaniowe wprowadzają limit, ile mieszkań z zasobu danej wspólnoty może oferować wynajem krótkoterminowy. Lokalne władze wydają licencje, czyli nie każdy może wynajmować - relacjonował. - Ja rozumiem, że to ma ten sens, że nie chcielibyśmy, żeby trzy czwarte bloków było wyłącznie na wynajem (krótkoterminowy - red.), bo to się robi z tego hotel - dodał.

Czytaj więcej

Petru: Hołownia jest lekko konserwatywny, może przekonać elektorat PiS

Za mało mieszkań w Polsce. Poseł Polski 2050 proponuje uproszczenie przepisów

- Takie ograniczenia władz samorządowych można by rozważyć, natomiast żadnego opodatkowania, bo opodatkowanie zawsze można obejść - przekonywał. Petru mówił, że problemem nie są firmy oferujące najem krótkoterminowy, lecz to, że "w Polsce jest za mało podaży mieszkań".

- Dlaczego jest za mało? Bo jest za mało gruntów pod zabudowę, za mało planów zagospodarowania przestrzeni i uwaga: administracyjne procedury są tak skomplikowane, że proces uzyskania zgód trwa od 2 do 3 lat - powiedział w Polsat News poseł.

- Można to uprościć. Przykładem są zintegrowane decyzje inwestycyjne w przypadku budowy dróg. W ciągu 7-9 miesięcy ma pan całą decyzję i tam jest 7-9 wniosków, a w przypadku budowy mieszkań jest około 30. To też można skonsolidować. Są takie uproszczenia w ramach systemu, które nie wymagają kosztów – mówił.

Czytaj więcej

Rekonstrukcja rządu. Jakie opcje ma Donald Tusk?

Polska 2050. Ryszard Petru przypomina obietnicę Szymona Hołowni

Ryszard Petru podkreślił, że jest przeciwny podnoszeniu stawki podatku za wynajem krótkoterminowy. - Tutaj mamy różnicę zdań z panią minister. Uważam, że jestem przeciwny jakiemukolwiek opodatkowaniu tego typu wynajmów, bo ten wyższy podatek zawsze przełoży się na to, co płacimy przy wynajmie – zaznaczył. Poseł przekazał, że w Polsce 2050 nie było dyskusji na ten temat, a minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz jedynie zgłosiła swój pomysł.

Szef sejmowej komisji gospodarki argumentował, że w ekonomii zawsze jest tak, że jeśli coś obłoży się podatkiem, to ten podatek zapłacą konsumenci, "nikt więcej". - Zawsze płaci ten ostateczny nabywca - podkreślił.

- Natomiast faktem jest, że można by rozważyć jakieś rozsądne zasady, żeby nie było nadmiaru wynajmu krótkoterminowego – zastrzegł. - Ale żadnych podatków nie wprowadzałbym, szczególnie, że pamiętam, że jako Polska 2050 ustami Szymona Hołowni, deklarowaliśmy, że nie będzie żadnych nowych podatków – podkreślił Petru.

- Nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele - oświadczyła w niedzielę w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej w rządzie Donalda Tuska (PO) Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). - System podatkowy powinien zniechęcać do najmu krótkoterminowego, bo teraz niestety tak nie jest - przekonywała.

Minister w rządzie Tuska chce, by część wynajmujących mieszkania płaciła większe podatki

Pozostało 90% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?