Wcześniej szefowa komisji do spraw inwigilacji Pegasusem Magdalena Sroka poinformowała w TVN24, że – zgodnie z opinią biegłych – były minister sprawiedliwości może być przesłuchany przez komisję. Z opinii biegłych, o której mówiła Sroka, ma wynikać, że przesłuchanie Ziobry ma się odbywać jawnie, w dwugodzinnych turach z przerwami pomiędzy nimi.
Czytaj więcej
Szefowa komisji do spraw inwigilacji Pegasusem Magdalena Sroka poinformowała, że opinia biegłych pozwala na przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.
Kiedy Zbigniew Ziobro zostanie wezwany przed komisję śledczą ds. Pegasusa? Wskazano termin
Jak przekazała podczas konferencji prasowej w Sejmie szefowa komisji Magdalena Sroka, "14 października odbędzie się przesłuchanie Zbigniewa Ziobry". - Stanie przed komisją, ponieważ jest na to zgoda wyrażona w opinii (biegłego – red.). W opinii, która dotarła do komisji śledczej wprost jest napisane, że Zbigniew Ziobro może zostać wezwany przed komisję - zaznaczyła, dodając, że posiedzenie rozpocznie się o godzinie 10:00.
- To biegły podejmuje decyzję o tym, w jaki sposób wykonana jest opinia. W tym przypadku posłużył się dokumentacją medyczną, która jasno wskazuje na to, że Zbigniew Ziobro może stanąć przed komisją śledczą. Będzie przesłuchiwany w procedurze odmiennej, aniżeli inne przesłuchiwane do tej pory osoby, to znaczy będzie mógł mówić dwie godziny. To znaczy, że komisja będzie trwała krócej, żeby świadek mógł swobodnie się wypowiadać w warunkach takich samych jak inni świadkowie - stwierdziła Sroka.
Szefowa komisji ds. Pegasusa podkreśliła również, że organ mowy Zbigniewa Ziobry "nie może być narażony na dłuższą wypowiedź niż dwie godziny". Jak wyjaśniła, jeśli w trakcie dwóch godzin zeznań byłego ministra nie uda się uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, to komisja będzie robić przerwę i wznawiać posiedzenie po kilku dniach.