Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwróciła się do rządów państw członkowskich UE o przedstawienia dwojga kandydatów na komisarzy, kobiety i mężczyzny. W kolegium KE ma być parytet płci. Ostatnio w Komisji funkcję komisarza pełniło 14 mężczyzn i 13 kobiet. W ciągu tygodnia nazwiska kandydatów powinny trafić do von der Leyen.
Kto zostanie komisarzem ds. obrony w Unii Europejskiej?
Komisarze w Unii Europejskiej sprawują podobną funkcję jak ministrowie w rządach państw. Komisarzy jest 27, po jednym z każdego państwa UE. W nowej Komisji Europejskiej będzie nowe stanowisko. Komisarz ds. obrony ma odpowiadać za koordynację wspólnego rynku europejskiego w obszarze przemysłu zbrojeniowego.
Czytaj więcej
Najnowszy sondaż prezydencki wskazuje, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, a kandydatem PiS był w nich były premier, Mateusz Morawiecki, to on i prawdopodobny kandydat KO, Rafał Trzaskowski, zmierzyliby się w II turze. Sondaż przeprowadziła agencja United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Zwiększona może być też ranga komisarza ds. rozszerzenia, którego rolą jest wzmacnianie stosunków z krajami sąsiadującymi z UE oraz zapewnienie perspektywy przystąpienia do UE dziewięciu państw kandydujących, w tym Ukrainy i Mołdawii, i wspieranie w nich reform. Węgry chciałyby, żeby komisarzem ds. rozszerzenia pozostał Olivér Várhelyi.
W minionej kadencji Polsce przypadła teka komisarza ds. rolnictwa, którą objął Janusz Wojciechowski (PiS). Według medialnych doniesień, Polak mógłby w nowej KE zostać komisarzem ds. obrony lub komisarzem ds. rozszerzenia.