W czerwcu portal Onet.pl poinformował, że Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad produkującej odzież patriotyczną, dostawał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zlecenia bez przetargów.
Lukratywne zlecenia dotyczyły m.in. dostaw sprzętu ochronnego podczas pandemii, agregatów prądotwórczych dla Ukrainy czy materiałów do zabezpieczania ukraińskich zabytków. Zamówienia te trafiały do Pawła Szopy, obecnie 31-letniego, mimo że nie miał doświadczenia w obrocie takimi towarami. W ciągu trzech lat na konta jego spółek mogło wpłynąć nawet pół miliarda złotych.
Ludzie z otoczenia Mateusza Morawieckiego i wyprowadzanie pieniędzy z RARS
W 2023 roku CBA w ramach akcji „Walet” rozpoczęło nagrywanie rozmów Szopy i jego współpracowników z niektórymi urzędnikami Agencji. Na podstawie tych rozmów CBA ustaliło, że RARS powstał system, który umożliwił wyprowadzenie ogromnych sum przez firmy Szopy.
Prokuratura uważa, że za wyprowadzanie pieniędzy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) odpowiedzialni są ludzie z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego, którzy do agencji trafili z sektora bankowego.
Afera Red is Bad. Prokuratura planuje kolejne zatrzymania
W ubiegłym tygodniu doszło do pierwszego zatrzymania w tej sprawie — informuje Onet.pl. Aresztowano Justynę G., w przeszłością związaną z bankiem PKO BP, byłą dyrektor ds. zakupów RARS.