Głos na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 31,2 proc. ankietowanych przez United Surveys w sondażu dla Wirtualnej Polski. Oznacza to spadek poparcia o 3,2 pkt. proc. względem poprzedniego badania, realizowanego w drugiej połowie czerwca. To drugi największy spadek w całym zestawieniu. Większe tąpnięcie nastąpiło bowiem w przypadku Prawa i Sprawiedliwości. W badaniu partia Jarosława Kaczyńskiego została wskazana przez 27,2 proc. respondentów, aż o 6,5 pkt. proc. mniej, niż dwa tygodnie wcześniej.
Poza PiS i KO jeszcze tylko jedno ugrupowanie osiągnęło dwucyfrowe poparcie. Na podium sondażu po raz kolejny znalazła się Konfederacja. Na listę, której liderami są Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen, głos zadeklarowało 11 proc. odpowiadających. To o 0,9 pkt. proc. mniej, niż przed dwoma tygodniami, ale wystarczająco, by zwiększyć przewagę nad Trzecią Drogą.
Sondaż: Pięć partii w Sejmie, najbardziej urosła grupa wyborców niezdecydowanych
Koalicyjna lista Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 ma w badaniu 9 proc., przy spadku poparcia o 1,8 pkt. proc. Mimo to uzyskane głosy pozwoliłyby liście, firmowanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni, przekroczyć ośmioprocentowany próg wyborczy dla koalicji i nie powtórzyłaby ona losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.).
Czytaj więcej
Gdyby nie powstanie tzw. frontu republikańskiego i wycofanie się przed II turą niemal 220 kandydatów, skrajna narodowa prawica przejęłaby władzę we Francji. W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Czy obóz demokratyczny doprowadzi w 2027 roku prawicę do władzy?
W Sejmie znaleźliby się również przedstawiciele Lewicy, która jako jedyna partia w sondażu zanotowała wzrost poparcia — o 1,5 pkt. proc., do 7,7 proc. Inne ugrupowania uzyskały w badaniu zerowe poparcie.